نامه انتقادی رزم حسینی به روحانی درباره بخشنامه بانک مرکزی

به گزارش تور مالزی ارزان، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به رئیس جمهور با انتقاد از بخشنامه اخیر بانک مرکزی، این بخشنامه را در تضاد با ابلاغیه معاونت مالی ریاست جمهوری و بی توجه به دغدغه فعالان مالی دانسته است.

نامه انتقادی رزم حسینی به روحانی درباره بخشنامه بانک مرکزی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از اتاق بازرگانی ایران وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به رئیس جمهور با انتقاد از بخشنامه اخیر بانک مرکزی، این بخشنامه را در تضاد با ابلاغیه معاونت مالی ریاست جمهوری و بی توجه به دغدغه فعالان مالی دانسته است.

رزم حسینی در این نامه از حسن روحانی درخواست نموده است دستور بازنگری این بخشنامه و همچنین الزام هماهنگی برای صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین نامه ها و بخشنامه های حوزه تجارت خارجی با وزارت صنعت را صادر کند.

علیرضا رزم حسینی، در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری نوشته است: پیرو تصمیمات جلسه 177 ستاد هماهنگی مالی دولت که در تاریخ ششم آبان ماه 1399 توسط معاون مالی رئیس جمهوری ابلاغ شد، مقدمات مرتفع نمودن بخش اعظم مسائل فراروی جامعه فعالان تجارت خارجی کشور (صادرکنندگان و واردکنندگان) در حوزه ایفای تعهدات ارزی با هدف تأمین ارز مورد احتیاج واردات کالای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات فراوری را فراهم نموده است. ضمن آنکه استقبال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون و اتاق اصناف ایران به عنوان نمایندگان بخش خصوصی بیانگر عزم جدی در جهت تحقق اهداف از پیش معین شده با هدف توسعه کمی و کیفی صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند وارد می باشد.

رزم حسینی در این نامه به بخشنامه اخیرا بانک مرکزی اشاره نموده که در بیست و هشتم آبان ماه منتشر شد و مهلت ارائه ستاد حمل حواله های ارزی از تاریخ صدور تا زمان صدور اعلامیه تأمین ارز را به مدت دو ماه معین کرد. به عقیده او این مسئله با بخشنامه قبلی بانک مرکزی که با توجه به شیوع ویروس کرونا این زمان را حداکثر 8 ماه معین نموده بود، در تضاد است.

در بخشی از نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به روحانی آمده است: براساس این بخشنامه مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا حداکثر 45 روز معین شده است. این موضوع با توجه به مسائل مربوط به نقل و انتقال ارز به دلیل مسئله تحریم محدودیت هایی برای واردات کالا های اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات فراوری مورد احتیاج واحد های فراوریی-صادراتی ایجاد و در نتیجه فراوری، اشتغال و نهایتاً صادرات غیرنفتی و ارزآوری ناشی از آن را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

همچنین در بخش دیگری از این نامه به ناخرسندی و نگرانی بخش خصوصی اشاره شده و عنوان شده که این مساله با راه چاره های در نظر گرفته شده در مصوبه ستاد هماهنگی مالی درخصوص تسریع و تسهیل تأمین ارز حاصل از صادرات جهت واردات براساس اولویت بندی کالایی صورت گرفته از سوی این وزارتخانه همخوانی ندارد.

در سرانجام نامه رزم حسینی آمده است: در صورت تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مسئول تجارت خارجی کشور، دستور فرمایید ضمن بازنگری در بخشنامه موصوف، صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین نامه ها و بخشنامه ها در حوزه تجارت خارجی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد؛ در این صورت هم نظرات کارشناسی کلیه مجموعه ها و دغدغه فعالان مالی بخش خصوصی مورد توجه قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1660

به "نامه انتقادی رزم حسینی به روحانی درباره بخشنامه بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه انتقادی رزم حسینی به روحانی درباره بخشنامه بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید