مناطق ویژه علم و فناوری دریایی در استان های ساحلی کشور ایجاد می گردد

به گزارش تور مالزی ارزان، 7 استان در شمال و جنوب کشور، استان های ساحلی ما را تشکیل می دهند که در مجاورت دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان هستند. قطعا پیشرفت و رشد این استان های می تواند تاثیر به سزایی در معیشت ساحل نشینان داشته باشد اما اولین و مهم ترین گام در رشد این مناطق، توسعه علوم و فنون دریایی است که از جمله راهکارها ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری دریایی است.

مناطق ویژه علم و فناوری دریایی در استان های ساحلی کشور ایجاد می گردد

یک کارشناس حوزه دریا در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه مناطق ویژه علم و فناوری، شبکه ای انبوه از امکانات علمی، صنعتی، فراوریی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، زیرساخت های ارتباطی و افراد و اطلاعات است که در یک امتداد جغرافیایی و بر اساس یک نظام مدرن، با اهداف و راهکارهای مشخص و هماهنگ گردیده هستند توضیح داد: این مراکز با جذب سرمایه های ملی منطقه ای و اشتراک منافع آورده های همه طرف های ذی نفع و هم افزایی میان سازمان ها، مراکز و مؤسسات حاضر، سبب ارتقای نوآوری و توسعه علم و فناوری و در نتیجه توسعه فراوری و اقتصاد و ایجاد جامعه دانا محور خواهند شد.

بهنام رضایی آسیابر با تاکید بر اینکه فرآیند تبدیل ایده به محصول احتیاجمند زیرساخت های مختلف اطلاعاتی، مدیریتی، حقوقی و مالی است عنوان نمود: این مناطق ویژه، خدمات توسعه فناوری را با در نظر دریافت همه این احتیاجمندی ها در نظر گرفته و اقدام به استقرار واحدی فعال در حوزه خدمات تخصصی فناوری در یک مجموعه متمرکز نموده است.

وی در ادامه اظهار کرد: با ایجاد این شبکه توسعه فناوری و اعمال مدیریت صحیح بر فعالیت های پژوهشی و فناوری، زمان رسیدن به دستاوردهای مطلوب در بخش های مختلف کاهش خواهد یافت.

دبیر گروه ترویج و آموزش ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری اعلام نمود: ا ین مراکز به صورت فعال، خدماتی همچون ارزیابی قابلیت تجاری سازی طرح های فناورانه، خدمات حقوقی در حوزه علم و فناوری، ارزش گذاری فناوری ها و یافته های پژوهشی و بهره مندی از خدمات مشاوره ای به منظور توسعه فناوری و سرمایه گذاری نهادها همچنین بازاریابی ایده ها و فراوریات جدید را ارائه می دهند.

مناطق ویژه علم و فناوری دریایی در استان های ساحلی کشور ایجاد می گردد

رضایی ابراز کرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علم و فناوری، در راستای بهره گیری هرچه بیشتر توانمندی های موجود دریایی کشور در جهت توسعه فناوری های دریایی و همچنین در راستای سیاست های کوچک سازی بدنه دولت و استفاده از ساختاری چابک و به دور از گسترش تشکیلات اداری، قصد دارد تا اهداف و مأموریت های خود را با بهره گیری از منابع موجود در نهادها و ارگان های دریایی کشور و با سازماندهی واحدهای مستقر در استان های ساحلی دنبال کند.

این کارشناس حوزه دریا بیان نمود: طرح ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری دریایی زمینه ای برای هم افزایی نهادها و ارگان های فعال در استان با هدف تشکیل یک زنجیره (اکو سیستم) پیوسته است تا بتوان اهدافی همچون تسهیل در اجرای پروژه های مربوط به حوزه دریا که احتیاجمند مشارکت ارگان های مختلف در استان است و همچنین شبکه سازی و ایجاد ساختارهای فیزیکی لازم جهت جلوگیری از مداخلات سیستمی و افزایش تعاملات را برنامه ریزی کند.

منطقه ویژه علم و فناوری دریایی زمینه سرمایه گذاری را جهت توسعه استان های ساحلی فراهم می نماید

دبیر کارگروه ترویج ستاد دریایی اضافه نمود: از سویی دیگر، تاثیرگذاری اجرای پروژه ها بر کسب و کارهای کوچک و متوسط و فعال سازی آن ها در سطوح استانی و ملی، ایجاد و توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری به عنوان بستر کارآفرینی، فناوری و نوآوری و تغییر نظام فکری دانشگاهی از آموزش محوری به سمت پژوهش محوری، مبتنی بر نوآوری و کارآفرینی و تبدیل دانشگاه ها به دانشگاه های کارآفرین، توانمندسازی نیروی انسانی در حوزه فناوری با برگزاری کارگاه ها و همایش های علمی و توسعه زیرساخت های فناوری منطبق با اولویت های پژوهشی از دیگر برنامه ریزی های اجرا شده به منظور جلوگیری از مداخلات سیستمی و افزایش تعاملات است.

رضایی عنوان نمود: مناطق ویژه علم و فناوری دریایی با هدف کلان بهره گیری همه جانبه از موهبت دریا و طراحی نظام توسعه هوشمندانه بر پایه های نوین و ثروت آفرینی از سواحل، بنادر و دریاها به طور ویژه، احتیاج است تا در استان های ساحلی ایجاد گردد.

این کارشناس حوزه دریا در سرانجام با اشاره به برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: در تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور، ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری دریایی می تواند با ایفای نقش یک تسهیل گر چابک، زمینه استفاده از سرمایه ها و منابع بخش دولتی، خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی در توسعه فعالیت های دریایی استان و کشور فراهم کند.

گفت و گو از: محمد محمدی، خبرنگار خبرنگاران، منطقه خلیج فارس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 113

به "مناطق ویژه علم و فناوری دریایی در استان های ساحلی کشور ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناطق ویژه علم و فناوری دریایی در استان های ساحلی کشور ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید