فشار تعطیلات به زیرزمین

به گزارش تور مالزی ارزان، فقط که نباید یک عکس، یک ویدئو یا یک پست مجازی یا یک اتفاق پرسروصدا سوژه گزارش نویسی باشد.یک گزارش می تواند از یک پچ پچ درگوشی و از یک فالگوش ایستادن شروع شود، مثل سوژه ما که از لابه لای حرف های چند زن که داشتند لقمه های صبحانه را می جویدند و با لپ های برجسته به هم خبری می دادند با کمی گوش تیزکردن پیدا شد.

فشار تعطیلات به زیرزمین

بادِ تندِ قطارِ تازه رسیده به ایستگاه و زوزه گوشخراش ترمزهایش روی ریل، بخشی از حرف ها را خورد ولی زن ها می گفتند فلان مغازه، دستفروش می خواهد و می پرسیدند برای چه؟ و جواب می دادند به خاطر تعطیلی ها و بعد هر کدام توی ذهن شان دنبال دستفروش می گشتند.

حالا خوب پول می دهد؟ برای همین دوهفته می خواهد یا برای همیشه؟ سوال ها صف می کشند و کسی که جواب ها را می داند، می گوید فعلا برای دوهفته تعطیلی که شاید بشود یک ماه که اگر راضی باشد، شاید برای همیشه.

قطار می رسد و زن ها با باروبندیل های سنگین و رنگارنگ در واگن های زنانه تخس می شوند و قطار می رود به سمت مقصد، ولی سوژه می ماند با کلی آدم که پشت پرده مشغول کارند تا دستفروشی در متروی تهران را از اینی که هست فربه تر کنند.

متروی تهران همیشه زخمی به نام دستفروشی داشته و همیشه جایی برای سرریز مسائل اجتماعی و اقتصادی بوده. درواقع هر کسی دستش روی زمین به کاری بند نمی شده، راه مترو را در پیش می گرفته و ناامید هم برنمی گشته؛ از گداهایی که با وضع و ظاهری رقت بار، دست نیاز به سمت مسافران دراز می کنند و خیردادن به مردم را حواله به خدا می کنند تا کسانی که با شرم و صدای ضعیف، لیف، اسکاچ و دستگیره و جوراب می فروشند تا کسانی که اصلا برای دستفروشی زاده شده اند؛ خوش تیپ، خوش زبان و یک بازاریاب و بازارگرم کن حرفه ای که قادرند همه چیز را بفروشند.

متروی تهران همیشه یک شاخص خوب برای شرایط اقتصادی و حال و روز جیب مردمِ نه تنها تهران که جیب همه مردم ایران بوده است. هر زمان شرایط اقتصاد بدتر می شود دستفروش ها هم بیشتر می شوند و هرچه این فشار سنگین تر می شود دستفروشان مهاجر بیشتر به مترو می آیند.

حالا اما در نقطه تقاطع بحران اقتصادی و بحران کرونا، درست در نقطه ای که طبقات متوسط نیز به سمت طبقه ضعیف و آسیب پذیر هل داده شده اند، مترو حکم گهواره ای را یافته برای تسکین برخی دردها. از اول آذر تقریبا همه مغازه های شهر باید تعطیل باشند به جز آنها که مایحتاج ضروری می فروشند.

این تعطیلی برای کسانی که حقوق بگیر یا صاحب پس انداز و سرمایه اند خیلی هم خوب است ولی برای کسبه ای که مستاجرند و میلیونی باید اجاره بدهند یا چک هایی دارند که عنقریب باید وصول شوند روزهای تلخی است.

با مافیای دستفروشی در مترو کاری نداریم، با آنها که قطعا صاحب سرمایه و قدرت و نفوذند و شبکه پخش مویرگی اجناس در زیرزمین را رهبری می کنند. ما از مغازه دارهایی حرف می زنیم که چند زن دستفروش صبح روز سوم آذر در پچ پچه هایشان درباره آنها حرف می زدند و به هم خبر می دادند که در تعطیلات کرونایی، موقتا برای فروش لوازم آرایش و عطر و شال و روسری یا کیف و کفش و لباس و هر چیزی که نشود آنها را روی زمین فروخت به دستفروش نیاز دارند.

این اما همه ماجرای نهفته در قصه دستفروشی در مترو نیست. ما از کوچِ بخشی از دستفروشان خیابان به مترو که چند روزی است ماموران مانع بساط گستری شان می شوند نیز از میان آه وناله یک زن فروشنده در مترو باخبر شدیم؛ زنی میانسال با اخم های درهم و معترض که کیسه بزرگ شال و روسری اش را کف واگن ها می کشید و کفش و شلوار این و آن را خاکی می کرد و به هرکه دلش برایش به رحم می آمد، می گفت کمک کار شوهرش شده است.

او تا پیش از این خانه دار بوده و هرچه شوهر می آورده سر سفره می گذاشته ولی با آغاز محدودیت های کرونایی و ممنوعیت دستفروشی خیابانی، بساط او که مایه سیرشدن شکم خانواده ای بوده از خیابان جمع و در مترو پهن شده است، جایی که این روزها افزایش دستفروشان از هر قماش را نه با عددورقم که با حسابی سرانگشتی و برآوردی چشمی می شود اندازه گیری کرد، آنقدر که برای تبلیغ اجناس خود در نوبت می ایستند و به احترام همدیگر چندلحظه ای سکوت می کنند.

مقابله نرم

قطار زیرزمینی تهران با این که طبق آماررسمی شرکت بهره برداری مترو، شنبه این هفته نسبت به شنبه هفته قبل 2300مسافر کمتر داشت و نسبت به آخرین روز کاری ماه آبان که چهارشنبه روزی بود 31درصد کاهش مسافر را تجربه کرد، ولی هرگز از تعداد دستفروشان آن در این مدت کم نشد؛ این را صف طولانی آنها در راهروی قطارها و گشت زنی مدام شان میان واگن ها می گوید.

البته فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران در گفت وگو با ما نه آماری داشت که افزایش دستفروشان را تایید یا تکذیب کند و نه به نظر می رسید تمایلی به ادامه این بحث با ما داشت، ولی توضیح داد که ما دستفروشان را به مترو دعوت نکرده و هرجا لازم باشد با آنها برخورد می کنیم.

ما که به او گفتیم مخصوصا بعد از ورود کرونا به کشور تقریبا برخوردی که برخورد باشد با دستفروشان ندیده ایم و همین راه را برای حضور هرچه بیشتر آنها به مترو باز کرده است، نوبخت در اظهارنظری خاص و عجیب گفت دستفروشی یک مساله اجتماعی است و ما نمی خواهیم با موضوعی که زاییده مسائل اقتصادی و اجتماعی است طوری برخورد کنیم که از آنها فیلم و عکس گرفته شده و مشکل درست شود. نوبخت در جمله ای واضح حتی تایید کرد که مشغول مقابله نرم با دستفروشان هستند.

این توضیحات از زبان بالاترین شخص متروی تهران نشان می دهد دستفروشی در شهر زیرزمینی پایتخت، در قانونی نانوشته پذیرفته و جزیی از کالبد مترو درنظر گرفته شده است؛ برخوردی هم اگر نمی شود نه لزوما از سر ترحم که بیشتر برای جلوگیری از در سیبل قرارگرفتن است. از نگاهی دیگر حتی بازکردن راه برای دستفروشی در مترو، مجال کاردادن به عده ای است که متولیان نمی توانند برای آنها شغل ثابت و پایدار و مولد ایجاد کنند ولی با یک تاکتیک ساده، روی همه کم وکاستی ها سرپوش می گذارند و بخشی از مسائل از روی زمین به زیرزمین فرستاده می شود.

این رویکرد به معنی واقعی کلمه کار را سخت می کند و همه حرف هایی را که تا به حال درباره ساماندهی دستفروشی در تهران زده شده، زیر سوال می برد.

از مصوبه شورای شهر چه خبر؟

آسیب شناسان اجتماعی به مقابله با پدیده ها اعتقاد دارند، نه مقابله با افرادی که آن پدیده ها را می سازند. مثلا می گویند با کارتن خوابی باید جنگید، نه با کارتن خواب یا باید با اعتیاد مقابله کرد نه با معتاد. درمورد دستفروشی هم همین اعتقاد وجود دارد و گفته می شود که باید دستفروشی را ساماندهی کرد نه این که با دستفروشان به جدال پرداخت.

البته یادمان نمی رود که در برهه ای با دستفروشان برخوردهای تندی می شد و برای گوشاقتصادی دادن شان در جاهایی از آنها باج هایی گرفته می شد(البته هنوز مصداق هایی وجود دارد) ولی لااقل بعد از مصوبه شورای شهر تهران برای ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون انتظار این بود که دستفروشی این چنین لجام گسیخته و شلخته نبوده و مخصوصا حمل ونقل عمومی و به ویژه مترو تا این حد محبوب قلوب دستفروشان نباشد.

با این که مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران به ما گفت که دستفروشان هم شهروندان محترم ما هستند و به چشم ما آنها نیز مسافر مترو هستند اما مصوبه شورای شهرتهران می گوید دستفروشی هم مثل بقیه شغل ها باید قاعده و نظم و نسقی داشته باشد.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر تهران آخرین کسی است که درباره این مصوبه صحبت کرده و بر ضرورت تدوین دستورالعمل ها و اجرای مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون تاکید کرده است.

او اردیبهشت امسال گفت بیش از یک سال از مصوبه ساماندهی می گذرد اما شاهدیم که اراده ای از سمت شهرداری تهران برای اجرای این مصوبه وجود ندارد و حتی به نظر می رسد بیشتر دغدغه ها و صحبت ها نیز به این سمت است که ما هم به عنوان شورای شهر، دیگر پیگیر اجرای این مصوبه نباشیم.

با این که در این اظهارات، تیغ انتقاد بر بدن شهرداری پایتخت خش می اندازد ولی واقعیت این است که ساماندهی دستفروشان موجود به معنی توقف چرخه زایش دستفروشان نیست چون این چرخه هر روز و متناسب با شرایط اقتصادی کشور بازآفرینی می شود.

در تهران هیچ آمار دقیقی از تعداد دستفروشان وجود ندارد، درباره این که چه تعداد دستفروش در متروی تهران نیز مشغولند فقط آماری کهنه وجود دارد که عددشان را حدود 6000 نفر تخمین می زند، ولی که می داند هر روزی که شب می شود و زندگی بیشتر از قبل به مردم سخت می گیرد چندنفر تصمیم می گیرند از فردا صبح به متروی تهران بروند و چیزی بفروشند.

فقط اگر به آمار مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور که به ایرنا گفته است حدود 30هزار زن سرپرست خانوار نیازمند، پشت نوبت دریافت مستمری از این سازمان هستند، توجه کنیم، درک خواهیم کرد که چرا با وجود کرونا و همه خطراتش، متروی تهران از مسافر خالی می شود ولی از دستفروش نه!

مریم خباز - جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1597

به "فشار تعطیلات به زیرزمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار تعطیلات به زیرزمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید