فایل فروش خانه های نوساز کم یاب شد

به گزارش تور مالزی ارزان، رصد بیش از 200 فایل فروش آپارتمان در یکی از استارت آپ های جست و جوی آگهی های فروش ملک در تهران نشان می دهد فایل نوساز در بازار فروش اندک است و به نظر می رسد سازنده ها متاثر از عوامل مختلف از جمله افزایش بهای مصالح ساختمانی، تورم و رکود حاکم بر بازار، فعالیت کمتری در شهر تهران داشته اند.

فایل فروش خانه های نوساز کم یاب شد

به گزارش دنیای اقتصاد، در آنالیز صورت گرفته تنها حدود 15 درصد از فایل های رصد شده که در چند روز اخیر آگهی شده اند، فایل نوساز هستند.

یکی از فعالان بازار مسکن تهران در این رابطه می گوید: متعاقب کمتر شدن صدور پروانه های ساخت در شهر، سازنده های کمتری در حال فعالیت هستند، بنابراین کاهش فایل فروش نوساز طبیعی است.

به نظر او، کم شدن عرضه با کم شدن صرفه ساخت و ساز در ارتباط مستقیم است و به همین دلیل یک گروه از سازندگان به ساخت و ساز در شمال کشور مشغول شده اند و به آنجا کوچ نموده اند.

نکته مهمی که از خلال تبادل نظر با چند واسطه ملکی در منطقه ها مختلف مرکز قابل توجه است، نگرانی فعالان بازار املاک تهران است درباره زمزمه کاهش نرخ حق الزحمه مشاوران املاک یا همان کمیسیون فروش برای آنچه کنترل تورم قیمت مسکن اعلام شده است.

به عقیده واسطه های ملکی علل دیگری از جمله تورم، افزایش بهای ساخت و نیز افزایش قیمت سیمان و آهن، اثر اصلی در تورم ملک را دارند و به نظر آن ها حتی اگر سیاستگذار بخش مسکن اقدام به صفر کردن تعرفه خدمات واسطه گری معاملات ملکی کند، تغییری در قیمت مسکن رخ نخواهد داد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2125

به "فایل فروش خانه های نوساز کم یاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فایل فروش خانه های نوساز کم یاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید