علت اصلی کمبود مرغ در بازار اعلام شد

به گزارش تور مالزی ارزان، خبرنگاران : رئیس تعاونی سبحان خمین گفت: تاخیر در تامین نهاده های مورد نیاز، علت اصلی کمبود مرغ در بازار و افزایش قیمت آن است و مرغداران را مجبور می کند نهاده ها را از بازار آزاد و با قیمت چند برابری تهیه کنند.

علت اصلی کمبود مرغ در بازار اعلام شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا: غلامعباس سلمانی اضافه کرد: شرکت های باربری مستقر در بنادر، به محض وصول سفارشات مربوطه، با مرغداران تماس گرفته و رقم هایی خارج از قانون و تعرفه به مرغداران اعلام می کنند. گاهی رقم پیشنهادی در نهایت منجر به توافق باربری ها می شود، اما این رقم تا تعرفه واقعی فاصله بسیار و حتی چند برابری دارد. شرکت های باربری، هرگز طبق ارقام ثبت شده در بارنامه عمل نمی کنند؛ هیچ قانونی هم در کشور وجود ندارد که شرکت های مذکور را موظف به حمل و نقل و انتقال بارها کند و نظارتی بر این امر نیست.

وی ادامه داد: گاهی در بارنامه، نرخ حمل بار به ازای هر کیلو 7 تومان ثبت می شود، اما در عمل و در شرایط اجبار به صورت توافقی کیلویی 300 تومان افزایش می یابد. این اتفاقات و تخلفات در حوزه باربری از سال گذشته و از زمان اعتصاب کامیون داران و خودروهای باربری شکل گرفت و متاسفانه هیچ نظارتی بر این فرایند حاکم نیست.

رئیس تعاونی سبحان خمین گفت: هنگامی که جوجه ریزی در سالن صورت می گیرد، برای مرغدار حکم نوزادی را دارد که نیاز به ملاقات ویژه دارد. در چنین شرایطی مرغدار مجبور به تامین نهاده از این طریق است، چرا که زمانی که جوجه ریزی صورت می گیرد، چگونه ممکن است مرغدار از تامین خوراک طیور، صرف نظر کند. چنین اقدامی از سوی مرغدار امری محال است. بنابراین هرچه بارنامه اعلام کند، مرغدار آن رقم را می پردازد و در نتیجه قیمت تمام شده مرغ افزایش می یابد و در ادامه این فرایند قیمت برای مصرف کننده نیز با افزایش روبرو می شود. چنین فرایندی باعث می شود تعادل بازار بر هم بخورد.

سلمانی شرح داد: حدود 6 ماه پیش این اتفاق در بازار مرغ را به کننده خمین در مجلس شورای اسلامی هشدار دادیم و گفتیم که اگر شرایط به همین روال پیش برود، گوشت مرغ در بازار به 50 هزار تومان در ازای هر کیلو خواهد رسید اما متاسفانه هیچ راهکاری ارائه نشد.هنوز افسار بازار مرغ را کرونا در دست گرفته است، وگرنه مرغ به 50 هزارتومان نیز می رسید. نرخ دولتی سویا هر کیلو 3 هزار تومان است و نرخ آزاد آن 14 هزارتومان است، ذرت نیز کیلویی 1500 تومان است که به نرخ آزاد 4 هزار تومان عرضه می شود. باید در نظر داشت که به این رقم های نهاده ها در بازار آزاد، هزینه حمل بار نیز اضافه کرده می شود و در نهایت رقمی درشت و بدون صرفه اقتصادی را به مرغدار تحمیل می کند.

وی بیان داشت: اگر چه قیمت مرغ برای تولیدکننده بالا نیست، اما فرایند افزایشی قیمت مرغ، تبعات جبران ناپذیری برای مصرف کننده و در نهایت اقتصاد کشور دارد. راهکارهایی برای برون رفت از این شرایط وجود دارد، اما متاسفانه از پیشنهادات تشکل ها و تعاونی ها در جلسات دولتی استفاده نمی شود. بارها پیشنهاد کردیم با توجه به اینکه در شهرستان خمین حدود 160 واحد مرغداری گوشتی وجود دارد، اگر سهمیه دولتی نهاده ها که از طریق شرکت پشتیبانی به مرغداران می رسد محدود است، تقسیم بندی شود و هر دوره به چند واحد معین که جوجه ریزی دارند اختصاص یابد ولی متاسفانه هیچ توجهی نمی شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1565

به "علت اصلی کمبود مرغ در بازار اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اصلی کمبود مرغ در بازار اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید