طراحی نانوحسگری دقیق ، تشخیص کرونا در 10 ثانیه ممکن شد

به گزارش تور مالزی ارزان، پژوهشگران با استفاده از چاپ سه بعدی، نانوحسگری ساختند که قادر است بیماری کرونا را در 10 ثانیه تشخیص دهد.

طراحی نانوحسگری دقیق ، تشخیص کرونا در 10 ثانیه ممکن شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، پژوهشگران با استفاده از چاپ سه بعدی، نانوحسگری ساختند که قادر است بیماری کرونا را در ده ثانیه تشخیص دهد. این فناوری می تواند میزان اثربخشی واکسن روی هر فرد را نیز تعیین کند.

محققان دانشگاه کارنگی ملون پلتفرم زیست حسگری جدیدی ارائه نموده اند که با استفاده از نانو می تواند طی چند ثانیه آنتی بادی های اختصاصی ویروس کرونا را تشخیص دهد. این فناوری جدید علاوه بر این که یک ابزار تشخیص بیماری است، می تواند به کمیت پاسخ ایمنی بیمار نسبت به واکسن های جدید با دقت بالا یاری کند.

نتایج این پروژه که با همکاری محققانی از دانشگاه پیتسبورگ اجرا شده در قالب مقاله ای در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است.

این پلتفرم وجود دو آنتی بادی ویروس، یعنی پروتئین S1 سنبله و دامنه اتصال گیرنده (RBD)، را در یک قطره بسیار کوچک خون (حدود 5 میکرولیتر) شناسایی می نماید. غلظت آنتی بادی می تواند بسیار کم باشد و حتی در غلظت های زیر یک پیکومولار (0.15 نانوگرم در میلی لیتر) نیز آنتی بادی تشخیص داده می گردد. فرآیند تشخیص به وسیله واکنش الکتروشیمیایی درون یک دستگاه میکروسیالی دستی اتفاق می افتد که نتایج را تقریباً بلافاصله به یک رابط ساده در یک تلفن هوشمند ارسال می نماید.

رهول پانات، استادیار مهندسی مکانیک در کارنگی ملون که از روش های ساخت مواد افزودنی ویژه برای تحقیقات مختلف از رابط های مغز و کامپیوتر تا دستگاه های نظارت زیستی استفاده می نماید، درباره این پروژه می گوید: ما از یک فناوری پیشرفته برای فراوری دستگاهی به منظور تشخیص سریع آنتی بادی کووید 19 استفاده کردیم.

این ابزار که به چاپ سه بعدی جت آئروسل، شهرت دارد برای فراوری مواد افزودنی قابل استفاده است. با این فناوری می توان با کارایی بالا و دقت قابل توجه فرآیند فراوری را انجام داد. این دستگاه قادر است الکترودهایی از جنس طلا را با قیمت کم و در مقیاس نانو با استفاده از قطرات آئروسل چاپ کند که به صورت تف جوشی این قطرات با هم پخته می شوند. این کار باعث ایجاد یک سطح ناهموار و نامنظم می گردد که مساحت سطحی الکترودها را افزایش داده و در ادامه واکنش الکتروشیمیایی نیز افزایش می یابد، جایی که آنتی بادی ها می توانند به آنتی ژن های پوشش داده شده روی الکترود متصل شوند. هندسه خاص این الکترودها اجازه می دهد تا پروتئین بیشتری را برای شناسایی بارگیری نمایند، در نتیجه نتایج بسیار دقیق و سریع به دست می آید.

این تست دارای سرعت خطای بسیار کمی است چرا که واکنش اتصال بین آنتی بادی و آنتی ژن مورد استفاده در دستگاه بسیار انتخابی است.

نتایج این تست بسیار فوری به دست می آید که این موضوع در طی بیماری همه گیر کرونا اهمیت زیادی دارد. پانات می گوید: از آنجا که روش ما می تواند پاسخ ایمنی به واکسیناسیون را کمّی سازی کند، این فناوری اهمیت زیادی پیدا می نماید.

تشخیص سریع بیماری برای درمان و پیشگیری از بیماری های واگیردار یک مسئله بهداشت عمومی است. از این پلتفرم می توان برای تشخیص سریع نشانگرهای زیستی سایر عوامل عفونی مانند ابولا، اچ آی وی و زیکا استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1612

به "طراحی نانوحسگری دقیق ، تشخیص کرونا در 10 ثانیه ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی نانوحسگری دقیق ، تشخیص کرونا در 10 ثانیه ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید