شطرنج بازی با ویروس ناشناخته!

به گزارش تور مالزی ارزان، خبرنگاران/بوشهر حدود دو ماه است که درگیری و مبارزه با ویروس کرونا در ایران شروع شده و در این راه اقدامات زیادی اجرا شده، مردم تغییرات زیادی در رفتارهای خود ایجاد نموده اند، کادر درمان تمام این مدت در کوشش برای تامین سلامت بوده، شهید داده ایم و مجاهدت ها اجرا شده است.

شطرنج بازی با ویروس ناشناخته!

قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، در خانه ماندن و پویش های نه به سفر، کم کردن ترددها و بالا بردن مطلعی درباره خطرات و عوارض ابتلا به بیماری کاری بوده که بیشتر مردم انجام داده اند اما در این میان بعضی افراد دانسته و ندانسته با سفر غیرضروری و گردش و رعایت نکردن توصیه های پزشکان در زمین ویروس بازی نموده و خود و دیگران را گرفتار نموده اند.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) کروناویروس 10 برابر بیش از آنفلوآنزای خوکی که یک دهه قبل در جهان شیوع پیدا نموده بود مرگبار و کشنده است. این در حالی است که شیوع آنفلوآنزای خوکی که در فاصله ژانویه 2009 تا اوت 2010 رخ داد موجب آلوده شدن بیش از 1.6 میلیون نفر و فوت 18 هزار و 449 تن شد. تدروس آدهانوم قبریسوس، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این خصوص هشدار داده است که شواهد به دست آمده از چندین کشور تصویر شفافی در مورد ویروس، چگونگی رفتار و توقف رشد آن ارائه نموده است.

وی همچنین عنوان نموده اکنون می دانیم بیماری کووید-19 به سرعت گسترش پیدا می نماید و از همه گیری آنفلوآنزای سال 2009 کشنده تر است. همچنین این ویروس به راحتی در محیط های شلوغ گسترش پیدا می نماید. در بعضی از کشورها موارد ابتلا به بیماری کووید-19 هر سه تا چهار روز دو برابر می گردد. در حالی که این بیماری به سرعت گسترش پیدا می نماید اما فرایند کاهش یافتن آن به کندی انجام می گردد.

احتمال شروع پیک دوم بیماری با شروع به کار مشاغل

روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 1499 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور و آمار 79494 نفری مبتلایان اطلاع داد که با این حساب تا به امروز 4958 نفر از این بیماران، جان خود را از دست داده اند.

از هفته گذشته و با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند و شروع به کار بعضی از مشاغل نگرانی ها درباره اوج دریافت بیماری و بیشتر شدن خطر آن نیز شدت گرفت. دکتر پیغام طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در رابطه با احتمال شروع پیک دوم بیماری با شروع به کار مشاغل می گوید: زمانی که ارتباطات اجتماعی افزایش پیدا کند، احتمال ایجاد این پیک وجود دارد و در این راستا تمام امید ما به تمهیدات در نظر گرفته شده از سوی دولت و وزارت بهداشت است. وقتی ارتباطات اجتماعی افزایش پیدا کند، احتمال ایجاد پیک اپیدمی کرونا وجود دارد و متاسفانه ممکن است موارد مرگ و میر و تلفات پیک دوم از پیک اول بالاتر باشد، چرا که افرادی درگیر می شوند که بیماری زمینه ای و سن بالاتری دارند.

شعار در خانه بمانیم را حفظ کنیم

وی با بیان اینکه اپیدمی مدیریت شده و آمار آن رو به پایین است، اظهار می نماید: این آمار موفقیت آمیز نتیجه اقداماتی مانند در خانه ماندن افراد و کاهش برخوردهای اجتماعی بوده که طی دو سه هفته قبل صورت گرفته، بنابراین باید درباره ادامه این مسئله با این شرایط بیشتر فکر گردد.

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری به مردم توصیه نموده است: افراد دارای بیماری زمینه ای و سالمندان به هیچ وجه از خانه خارج نشوند. همچنین تعطیلی دانشگاه و مدارس نیز به خاطر در خانه ماندن بچه ها بوده نه حضور آنها در اجتماع. تنها افرادی از منزل خارج شوند که واقعا برای برنامه مالی و امرار معاش مجبور هستند. شعار در خانه بمانیم را حفظ کنیم تا ببینیم تا آخر اردیبهشت کنترل بیماری به چه شرایطی می رسد.

شش راهبرد قطع زنجیره انتقال انسان به انسان

سازمان جهانی بهداشت، استراتژی های خود در راستای پیشگیری از گسترش انتقال ویروس کرونای جدید را در قالب شش راهبرد قطع زنجیره انتقال انسان به انسان شامل کاهش عفونت های ثانویه از راه محدودیت تماس ها و مراقبت های کادر بهداشتی و درمانی، شناسایی، جداسازی و مراقبت به هنگام بیماران، شناسایی و کاهش احتمال انتقال از منابع حیوانی، توجه به موارد ناشناخته مهم در مورد شدت علائم بالینی، میزان انتقال و عفونت، گزینه های درمانی و تشخیص های سریع و واکسن، به اشتراک گذاشتن اطلاعات حیاتی به دست آمده و خطرات شناسایی شده با جهان و مبارزه با اطلاعات غلط، به حداقل رساندن تأثیرات اجتماعی و مالی این همه گیری به وسیله جلب مشارکت های چند بخشی اعلام نموده است.

باید عادت کنیم که با کرونا زندگی کنیم

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت سازمان غذا و دارو در ارتباط ویدئو کنفرانسی با تور مالزی ارزان گفته است: کرونا قطعا به این صورت باقی نمی ماند و باید عادت کنیم که با این موجود زندگی کنیم. در عین حال قرار است یک فاصله گذاری هوشمند داشته باشیم که به این معنا که بدانیم چگونه از افراد مستعد به ابتلا حمایت و حفاظت نموده و افراد جوان را که بیمار نشده و یا به صورت خفیف مبتلا می شوند، در فضای سالم قرار دهیم تا بتوانند کار و زندگی نمایند. باید در این زمینه اقدام کنیم.

دکتر سمیعی مطرح نمود: در حال حاضر آزمایش تنها چیزی است که می تواند شرایط یک فرد را از نظر انتقال ویروس معین کند که داریم بر روی آن کار می کنیم.

وی با بیان اینکه انرژی سایر کشورها بیشتر صرف قرنطینه کامل شده است، اظهار کرد: با شرایط خاصی که داریم و با توجه به اینکه بیماری زودتر وارد ایران شده است، ممکن است بتوانیم در بعضی مناطق مان با به دست آوردن تصویری از شرایط بیماری و انتقال آن و شرایط ایمنی مردم آنجا، این فاصله گذاری هوشمند را بهتر و سریع تر انجام دهیم.

ایران در رده هشتم ابتلا به کرونا

حالا تقریبا تقریبا تمام کشورهای جهان درگیر شیوع ویروس کرونا شده اند و تعداد مبتلایان به این ویروس در جهان، تا صبح شنبه (30 فروردین) از مرز دو میلیون و 250 هزار نفر عبور نموده و تعداد قربانیان این ویروس نیز از 154 هزار نفر بیشتر شده است. در بین کشورهای جهان از نظر تعداد مبتلایان، آمریکا در رده اول و اسپانیا و ایتالیا در رده های دوم و سوم هستند و ایران هم هم اکنون در در رده هشتم قرار گرفته است.

در صورت ورود ویروس به بدن شرایط تغییر می نماید

ساسان توانا، فوق تخصص بیماری های ریه در گفت وگو با تور مالزی ارزان عنوان نموده است: عدم ابتلا به کروناویروس به شرط، پایبندی به نکات پیشگیری نماینده همچون شستن دست ها، عدم تماس با مخاطات بدن فرد آلوده، رعایت بهداشت فردی و... مقدور خواهد بود. این درحالی است که اگر ویروس وارد بدن گردد شرایط تغییر خواهد نمود.

این متخصص بیماری های ریه با بیان اینکه این روزها و در پی شیوع ویروس کرونا، سوالات و حواشی پیرامون مصرف ویتامین ها برای جلوگیری از بروز بیماری افزایش یافته است، اظهار کرد: از آنجایی که کمبود ویتامین D می تواند منجر به تحت تاثیر قرار دادن سیستم ایمنی بدن گردد بهتر است کسانی که از کمبود این ویتامین در بدن خود اطلاع دارند با نظر پزشک آن را به حد مطلوب برسانند.

وی در مورد عوارض مصرف خودسرانه داروها و اسپری های تنفسی در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19، می گوید: متاسفانه یکی از مسائل فعلی این است که بعضی اقدام به مصرف خودسرانه داروهایی مانند هیدروکسی کلروکین برای پیشگیری از ابتلا به کرونا می نمایند. این موضوع باید در نظر گرفته گردد که حتی یک نوع خاصِ دارو برای تمام مبتلایان تجویز نمی گردد و هر بیمار بسته به سایر شرایط خود درمان دریافت می نماید. به همین دلیل مصرف خودسرانه دارو برای پیشگیری از ابتلا صحیح و تأیید شده نیست؛ چراکه ممکن است فرد دچار عوارض ناشی از مصرف بی فایده دارو گردد.

تأثیرگذارترین مولفه های موثر بر کاهش ابتلا به کرونا

روز گذشته دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهور ضمن ارائه گزارشی از فرایند کاهشی بیماری کرونا در شماری از استان های کشور و همچنین ثبت نام صاحبان مشاغل کم ریسک در سایت سلامت، اظهار کرد: در چارچوب طرح فاصله گذاری هوشمند اجتماعی و شروع فعالیت کسب و کارهای کم ریسک، تا به امروز یک میلیون و 659 هزار و 254 کارگاه در سایت سلامت وزارت بهداشت ثبت نموده اند که یک میلیون و 511 هزار و 781 کارگاه تایید شده اند و این فرایند ادامه دارد.

نمکی همچنین می گوید: در شرایط همه گیری بیماری عفونی، آن هم از این نوع که دارو، واکسن و درمان خاصی ندارد و رعایت فاصله فیزیکی و عدم تجمعات و تراکم جمعیتی تأثیرگذارترین مولفه موثر بر کاهش موارد ابتلا است، برای مدیران ارشد نظام سلامت استمرار اجرای طرح های فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی فرصتی طلائی ست تا بتوانند با حوصله و دقت موارد آلوده را شناسائی، ایزوله و زنجیره انتقال را سریع تر قطع نمایند.

وی اظهار امیدواری نموده است که با نظارت مستمر بر اجرای پروتکل های برنامه ریزی شده بتوانیم تأثیر بازگشایی ها بر افزایش بیماری و مرگ ومیر را که به حداقل رسیده کاهش دهیم. وزیر بهداشت تاکید می نماید: ما و همکارانمان همیشه مترصد و نگران خیز بیماری از نقطه ای هستیم و با رصد کردن مستمر و بازگشایی تدریجی به محض مشاهده هرگونه تأثیر منفی بر مدیریت بیماری سریعاً منعکس و خواهان احیای شرایط انقباضی خواهیم شد. چون ما معتقدیم هیچ پدیده ای مخرب تر از تطویل دوره بیماری بر مولفه های مالی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور نمی باشد.

کووید 19 در ماه های آینده با ما چه خواهد نمود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این پرسش که بیماری کووید 19 در ماه های آینده با ما چه خواهد نمود گفت: باید به این واقعیت تلخ که بارها گفته ام اذعان نمود که در جهان همه کشورها و سازمان جهانی بهداشت نیز پاسخی برای این پرسش ندارند. همه دارند با ویروس ناشناخته شطرنج بازی می نمایند. گرچه پیش بینی های اپیدمیولوژیک ما تا کنون مقرون به صحت است، اما تغییرات آینده نامعلوم بیماری در جهان همه کارشناسان خبره را با بلاتکلیفی روبرو نموده است. آنچه از اجداد ویروس موجود می شناسیم با رفتار این فرزند ناخلف برابر نیست و شاید با گذر ایام و تبادل اطلاعات جهانی بتوان در برآوردهای آینده مطمئن تر اظهارنظر کرد.

لطفا همه ماسک بزنید

بابک جاوید، دانشمند ایرانی در یک سرمقاله با همکاری دو محقق دیگر از دانشگاه کمبریج در مجله BMJ، با اشاره به اهمیت پوشاندن صورت با ماسک در دوران شیوع بیماری همه گیر کووید-19 از همگان درخواست نموده است برای قطع کردن زنجیره انتقال این بیماری، ماسک پارچه ای بزنند؛ چرا که مزایای فراوانی دارد.

او شرح می دهد: ما می دانیم که میزان زیادی از انتقال و شیوع کروناویروس جدید قبل از بروز علائم در افراد رخ می دهد، بنابراین پوشیدن ماسک ها در درجه اول برای محافظت از دیگران و همچنین محافظت از پوشنده است.

این مشاور بیماری های عفونی از دانشگاه کمبریج می افزاید: استفاده گسترده از ماسک، به جای اینکه به عنوان یک اقدام محافظتی برای افراد سالم عمل کند، زنجیره انتقال را در کسانی که از ناقل بودن خود مطلع نیستند، محدود و قطع می نماید. در حالی که استدلال احساس امنیت کاذب نامعتبر نیست، اما باید به عموم مردم درباره نحوه استفاده صحیح و ایمن از ماسک های پارچه ای آموزش داد. همانند کمپین های شستشوی دست که راه اندازی شد، آموزش جمعی استفاده بی خطر و دفع ماسک ها نیز امکان پذیر است. نکته مهم این است که اگر یک ماسک در هنگام دفع، آلوده باشد، به این معنی است که پوشنده را از ابتلا به ویروس محافظت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1227

به "شطرنج بازی با ویروس ناشناخته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شطرنج بازی با ویروس ناشناخته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید