زمین های مستعد کشاورزی کردستان به دشت های ممنوعه تبدیل گردیده اند

به گزارش تور مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران، بهمن مرادنیا عصر چهارشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کردستان که با حضور نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در سنندج برگزار گردید، اظهارداشت: بخش اعظم احتیاج آبی استان در حوزه کشاورزی از آب های زیرزمینی تامین می گردد که این امر سبب گردیده بخشی از زمین های مستعد کشاورزی استان مانند دشت های قروه و چارداولی به مناطق ممنوعه تبدیل شوند.

زمین های مستعد کشاورزی کردستان به دشت های ممنوعه تبدیل گردیده اند

وی اضافه نمود: کردستان با 500 میلی متر بارندگی که بیش از دو برابر میانگین کشوری است و حدود پنج میلیون متر مکعب روان آبی که دارد، سهم 7.7 درصدی یا معادل یک میلیون و 370 هزار متر مکعبی از آب های موجود را دارد که این بی انصافی نسبت به مردم کردستان است.

استاندار کردستان با بیان اینکه یکی از مسائل بخش کشاورزی کردستان که مدیران و نمایندگان استان باید پیگیر آن باشند، بحث تخصیص آب است، ادامه داد: عدم تخصیص آب به کردستان کم لطفی است و هیچ دلیلی وجود ندارد که تخصیص آب به کردستان قطع و به دریاچه ارومیه و سایر حوزه ها انتقال یابد.

مرادنیا یادآور شد: با وجود بعضی مسائل و بی توجهی های گذشته متاسفانه کشاورزی در این استان توسعه پیدا ننموده است و می طلبد کمیسیون کشاورزی عنایت خاصی در راستای تحقق برنامه های توسعه ای به این استان داشته باشند تا بتوان با افزایش درآمد سرانه استان در راستای کاهش مهاجرت نیز گام برداشت.

وی درآمد سرانه استان را هفت میلیون و 800 هزار تومان خاطرنشان کرد و اعلام کرد: کردستان رتبه 24 کشوری از لحاظ درآمد سرانه را دارد و 27 درصد ارزش اضافه نموده استان نیز مربوط به بخش کشاورزی است که توانسته حدود 30 درصد از اشتغال استان را به خد اختصاص دهد.

استاندار کردستان با بیان اینکه می طلبد برای جبران عقب ماندگی استان، توسعه از بعد کشاورزی محقق گردد، گفت: نسبت اراضی دیم به آبی استان 12 درصد است در حالیکه میانگین زمین های آبی کشور 46 درصد است و این حق کردستان است که به میانگین کشوری برسد و بیش از آن طلب نمی کنیم.

مرادنیا اظهارداشت: تخصیص آب به اجرای طرح 100 هزار هکتاری استان، سهم اراضی آبی کردستان را به 22 درصد می رساند و این می تواند تحول عظیمی در کشاورزی، اشتغال و امنیت در مرزهای غربی کشور ایجاد کند.

وی طرح توسعه باغات شهرهای بانه، مریوان و سقز را از دیگر درخواست های مردم استان مطرح نمود و اضافه نمود: اگر به این شهرها توجه نگردد کماکان با مسائلی چون کولبری، بیکاری و حتی حضور گروهک ها روبرو خواهیم بود.

استاندار کردستان فراوری گوشت قرمز را سومین توانمندی استان مطرح نمود و ادامه داد: کردستان در منطقه دیواندره دارای مراتع غنی با توان بالا در فراوری علوفه است و امکان افزایش فراوری سالانه 27 هزار تن گوشت قرمز به 40 هزار تن طی بازه زمانی پنج ساله را داریم.

مرادنیا آبخیزداری را یکی دیگر از توانمندی های کردستان مطرح نمود و یادآور شد: با توجه به میزان بارندگی و منابع آبی استان، در آبخیزداری و آبخوان داری حرف برای گفتن داریم.

وی متوسط برداش گندم طی سال های گذشته در استان را 9.5 درصد از فراوری کشور خاطرنشان کرد و اعلام کرد: سال جاری با خرید بیش از یک میلیون و 30 هزار تن گندم از کشاورزان 12 درصد از فراوری کشور را به خود اختصاص دادیم و این یعنی اینکه علیرغم دیمی بودن، اراضی کشاورزی مستعدی داریم.

استاندار کردستان با اشاره به نرخ 16.3 درصدی بیکاری در استان کردستان، گفت: صادقانه از کمیسیون کشاورزی درخواست داریم کردستان را دریابند که هم نرخ بیکاری کاهش یابد و هم مانع مهاجرت شوند.

مرادنیا بر اهمیت پیگیری سند توسعه استان نیز تاکید نمود و اظهارداشت: طی یک سال گذشته آن را به جد دنبال نموده ایم و در حوزه های راه و صنایع پیشران توسعه، اقدامات خوبی انجام گرفته اما در بخش آب اتفاق خاصی نیفتاده و در کل 45 درصد از این سند که توسط رئیس جمهور ابلاغ گردیده اجرایی گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 فروردین 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 204

به "زمین های مستعد کشاورزی کردستان به دشت های ممنوعه تبدیل گردیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین های مستعد کشاورزی کردستان به دشت های ممنوعه تبدیل گردیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید