زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد

به گزارش مجله سفرنامه مالزی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای آغاز متفاوت سال تحصیلی آینده با توجه به ادامه شیوع این ویروس در کشور است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و بعضی دیگر از معاونان این وزارتخانه بار ها در مصاحبه های خود از ادامه تحصیل مجازی دانشجویان در سال تحصیلی 1400-1399 خبر داده اند.

زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایرنا، آموزش های مجازی قبل از شیوع ویروس کرونا فقط در چند دانشگاه کشور آن هم در بعضی رشته ها و درس ها فعال بود، اما با همه گیر شدن این ویروس در کشور و دنیا، تعطیلی کلاس های حضوری و ممنوعیت حضور دانشجویان در دانشگاه ها، آموزش های الکترونیکی نمونه جایگزین موفقی برای کلاس های حضوری شناخته شد.

حال، وزارت علوم باید برنامه ای برای سال تحصیلی آینده به منظور حضور دانشجویان و البته ادامه آموزش های الکترونیکی تدوین نموده و در اختیار دولت قرار دهد.

محمدرضا آهنچیان روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به نحوه شروع سال تحصیلی جدید، گفت: رییس جمهوری تاکید نموده است برای جبران عقب ماندگی دانشجویان در ادامه سال 1399 تمهیداتی اندیشیده گردد و از وزارت علوم خواسته شد برنامه های سال تحصیلی جدید و اقداماتی را که از هم اکنون باید برای سال تحصیلی بعد و با فرض ثابت بودن شرایط، اندیشید، به عنوان یک برنامه به دولت پیشنهاد دهد.

وی گفت: با فرض ثابت ماندن شرایط کنونی، پیش بینی می گردد که دانشجویان ورودی پیش از سال 1399، از نیمه شهریور ماه وارد دانشگاه شوند. همچنبن نو ورود ها یا دانشجویان ورودی 1399، از حدود 20 مهرماه به بعد می توانند تحصیل خود را شروع نمایند. البته سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه نقش کلیدی بازی می نماید و بر اساس اعلام این سازمان نتایج کنکور ها در همین بازه زمانی (پس از 20 مهرماه) اعلام خواهد شد.

آهنچیان اضافه کرد: اگر چنین امری رخ دهد، دانشگاه ها یک هفته برای ثبت نام مهلت دارند و دانشجویان ورودی جدید از اواخر مهر سال تحصیلی را شروع می نمایند.

وی با اشاره به شرط حضور دانشجویان ورودی جدید در دانشگاه ها، تاکید نمود: دانشجویان ورودی جدید در دانشگاه حضور می یابند و به صورت حضوری آموزش می بینند؛ البته به شرطی که ستاد ملی کرونا مجوز صادر نموده باشد.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، اگر خوابگاه ها محدودیت داشته باشند، به ترتیب دانشجو های ورودی قدیم به صورت حضوری یا غیرحضوری، به روش چینشی و با مدیریت هر دانشگاه تحصیل خود را ادامه می دهند.

آهنچیان گفت: به علت حفظ فاصله گذاری اجتماعی ظرفیت خوابگاه ها محدود می گردد و اگر همه این عوامل را در نظر بگیریم، در نیمسال بعدی، همه دانشجویان نمی توانند در دانشگاه شرکت نمایند، اما اینکه کدام گروه ها به آموزش های غیرحضوری دعوت شوند براساس مطالعه انجام شده در دفتر برنامه ریزی، اولویت با دانشجویان نو ورود است.

آهنچیان همچنین تاکید نمود که محدودیت های آموزشی و فضای دانشگاهی در شرایط بحران کرونا هیچ تاثیری بر ظرفیت پذیرش کنکور نخواهد داشت.

این مسوول وزارت علوم اعلام نمود: دانشگاه ها پس از اتمام امتحانات سرانجام نیمسال تحصیلی جاری، در نیمه دوم تیر و مرداد ماه برای جبران عقب ماندگی دروس عملی و کارگاهی اقدام خواهند کرد و در حال حاضر تمرکز وزارت علوم بر اجرای بدون مشکل امتحانات سرانجام نیم سال است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1314

به "زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید