زالی: مرزهای جغرافیایی جلوی انتشار بیماری را نمی گیرد

به گزارش تور مالزی ارزان، تهران (پانا) - فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به قدرت انتقال و سرایت پذیری بالای ویروس کرونای انگلیسی، گفت با توجه به حجم بالای تردد بین کشورها انتشار بیماری از مرزهای جغرافیایی اجتناب ناپذیراست.

زالی: مرزهای جغرافیایی جلوی انتشار بیماری را نمی گیرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی با بیان این که واریانت یا گونه جدید ویروس کووید 19 موسوم به ویروس انگلیسی بروز یک جهش در گونه d614g این ویروس است گفت: در واقع این جهش روی پروتئین ویروس وجود دارد و شباهت زیادی با جهشی دارد که قبل از این گونه در آفریقای جنوبی شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در بیماری های نوپدید ویروسی، مرزهای جغرافیایی توان جلوگیری از انتشار بیماری را ندارند و با توجه به حجم بالای تردد بین کشورها طبیعتا نشت پذیری مرزهای جغرافیایی از نظر انتشار بیماری اجتناب ناپذیراست.

به گفته زالی تا به امروز موارد مستند و اثبات شده ای از وجود این واریانت جدید در ایران گزارش نشده است، اما تضمینی وجود ندارد که در روزها یا هفته های آینده شاهد این واریانت جدید در کشور نباشیم.

وی با اشاره به گزارش مشاهده این گونه در کشور ترکیه گفت: با توجه به سرعت انتشار و قدرت سرایت پذیری گونه انگلیسی که چندین برابر فرم متعارف کووید 19 است؛ دور از انتظار نیست که همه کشورها در معرض خطر آن باشند و ممکن است همین حالا که نگران سرایت پذیری این واریانت هستیم جهش جدیدی در یک سوش و سویه جدیدی اتفاق بیفتد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در پایتخت؛ ویروس کووید 19 را جزو ویروس های RNA ذکر کرد که ویروس هایی خطا پذیر هستند و به شدت و سرعت دچار جهش می شوند. بعضی از این جهش ها مشخصا اثربخشی ندارد و بعضی دیگر نیز ممکن است منجر به افزایش بار بیماری، سرایت پذیری و یا قدرت کشندگی گردد.

به گفته زالی تا به امروز شواهد قطعی مبنی بر این که گونه ویروس انگلیسی مرگ و میر بالاتری داشته باشد یا شواهد قطعی متقن مبنی بر این که واریانت مذکور نوع شدیدتری از تظاهرات بالینی را ایجاد می نماید موجود نیست.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که رفتار ویروس انگلیسی با واریانت های دیگر خیلی متفاوت نیست ولی قدرت انتقال و سرایت پذیری بیشتر و بالاتری دارد گفت: روش های متعارف پیشگیری نظیر شستن دستها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی روی این واریانت و بسیاری از واریانت های جهش یافته احتمالی بعدی حتما تاثیرگذار است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1681

به "زالی: مرزهای جغرافیایی جلوی انتشار بیماری را نمی گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: مرزهای جغرافیایی جلوی انتشار بیماری را نمی گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید