روزهای زیر صفر!

به گزارش تور مالزی ارزان، امدادرسانی به 5000نفر آسیب دیده برف و کولاک تنها در سه روز توسط هلال احمر؛ این آمار وقتی بیشتر به چشم می آید که بدانیم هنوز به واسطه اعمال برخی محدودیت های سفر امکان تردد در معابر شهری از ساعت 21 تا 4 بامداد وجود ندارد.

روزهای زیر صفر!

اما برودت یکباره هوا با وجود همه پیش بینی های سازمان هواشناسی و البته توصیه های مکرر پلیس راهور باز هم بسکمک از سرنشینان خودروها را گرفتار کرد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفته به 4897 نفر در 19 استان کشور طی سه روز گذشته امدادرسانی شده است و رئیس پلیس راه راهور ناجا نیز به ما می گوید خدمات این نهاد شامل حال 5000 راننده گرفتار در برف شده است.

افزون بر این آمارهای منتشرشده از سوی نهادهای مختلف ازجمله سازمان اورژانس کشور نشان می دهد در این مدت 28 بیمار در راه مانده هم به مراکز درمانی منتقل شده اند.

آنچه بدیهی به نظر می رسد و پیش بینی های سازمان هواشناسی نیز بر آن تاکید دارد این است که سرمای هوا و برف و کولاک در بسکمک از مناطق کشور در چند روز آینده هم ادامه دارد، هرچند از برودت هوا از امروز کاسته می شود اما هشدارها از این حکایت دارد که به آمار افراد در راه مانده باز هم اضافه خواهد شد.

هوا پس است!

سال های پیش رو سال های کم بارشی است. این را می توان در مقایسه آمارهای چند سال گذشته آشکارا دید.

درحالی بارش ها در کشور نسبت به میانگین بلندمدت حدود 25درصد کاهش پیدا کرده است که اطلاعات موجود نشان می دهد بیش از 20 استان در ایران با کم بارشی روبرو بوده اند. اما در میانه هشدارها نام چندین استان تکرار شده است

هرچند پیش بینی ها حکایت از افزایش دما طی هفته پیش رو دارد، اما آن طور که فریبا گودرزی، کارشناس ارشد مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی به جام جم می گوید، سرمای هوا حداقل تا دو روز دیگر ادامه خواهد داشت.

او به جام جم می گوید: از دیروز سامانه سرد بارشی از شمال شرق ایران خارج شد و اگر هم شاهد بارشی باشیم به واسطه رطوبت مناطق به صورت خفیف خواهد بود. با تداوم این فرایند هم باید منتظر افرایش غلظت و آلاینده ها حداقل در شهرهای بزرگ و صنعتی باشیم. هرچند برای امروز و فردا در استان های شمال غربی و شرقی و استان های واقع در رشته کوه البرز و زاگرس مرکزی در ساعات صبحگاهی و شبانگاهی شاهد لغزندگی و یخ زدگی معابر خواهیم بود.

به گفته این کارشناس هواشناسی، از امروز هوای تهران رو به گرم شدن می رود و حالا باید منتظر افزایش آلاینده ها و آلودگی هوا باشیم. آن طور که او گفته به احتمال زیاد از پس فردا هوای تهران برای گروه های حساس به سمت ناسالم شدن خواهد رفت.

آمارهای متفاوت از گرفتاران مشابه

ارگان های مختلفی در چند روز گذشته اقدام به کمک رسانی درراه ماندگان کرده اند. از سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای بگیرید تا جمعیت هلال احمر، پلیس راهور و البته اورژانس. هرکدام از این ارگان ها هم آمارهای مختلف و متفاوتی از میزان این کمک ها منتشر کرده اند.

مهدی ولی پور، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر بازه آماری اش سه روز منتهی به صبح جمعه است.

او گفته: طی این سه روز با تلاش امدادگران و نجات گران هلال احمر به 4897 نفر از هموطنان در 19استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، البرز، ایلام، چهارمحال وبختکمک، خراسان رضوی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، قزوین، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران و همدان امدادرسانی شده است.

به گواه حرف های او در این مدت 175تیم امداد و نجات متشکل از 597نفر امدادگر و نجاتگر در 84 محور کوهستانی و 37 شهر و روستا مشغول امدادرسانی به هموطنان آسیب دیده بوده و توانستند 37نفر از مصدومان را به مراکز امن منتقل کنند و 20نفر هم به مرکز درمانی منتقل شدند.

خدمات هلال احمر شامل اسکان هم بوده و در این سه روز این سازمان توانسته برای 338نفر اسکان اضطراری فراهم کند و آن طور که ولی پور می گوید سرنشینان 392دستگاه خودرو هم از گرفتاری در برف رهاسازی شدند؛ البته با توجه به گفته های او باید یک قربانی دیگر هم به آمار مرگ ومیر این سه روز اضافه کرد چرا که او اعلام کرده یکی از هموطنان مان در حادثه سقوط درخت در شهرستان نکا جان خود را از دست داده است.

کمک پلیس به 5000راننده

پلیس راهور هم با توجه به شرایط جوی کشور طرح زمستانه را آغاز کرده و در این مدت توصیه های بسکمک به رانندگان جاده های برفی کشور کرده است.

بر اساس پیش بینی هایی که سازمان هواشناسی اعلام می کند، طرح زمستانه پلیس راهور که در کشور در حال اجراست حساسیت بیشتری می گیرد و به نوعی پلیس راهور در آماده باش صددرصدی قرار گرفته است.

رویه کاری این نهاد هم در شرایط کنونی آن طور که سرهنگ هادی امیدوار، رئیس پلیس راه راهور ناجا به جام جم می گوید به این گونه است که متناسب با نقشه های پیش بینی هواشناسی و بارش ها عملیات های کنترلی تشدید می شود و در جاهایی که نیاز به عملیات برف روبی وجود دارد، متناسب با آن منطقه اقدامات لازم صورت می گیرد.

در برخی مناطق هم باید اقدامات خدماتی صورت بگیرد؛ چرا که برخی سرنشینان طی راستا گرفتار برف و کولاک شده اند.

این خدمات شامل بستن زنجیرچرخ، رهاسازی، اسکان یا تامین سوخت در صورت نیاز است. اما از همه مهم تر بحث محدودیت سفرها و انسداد راستاهاست.

امیدوار می گوید: برخی راستاها به واسطه برف گرفتگی نیاز به پاکسازی دارند که این کار با مسدود کردن جاده ها صورت می گیرد. در پنج روز گذشته بیش از 25 محور مسدود شده است تا همکاران راهداری بتوانند این محورها را پاکسازی کنند. طی همین مدت حدود 5000راننده مشمول خدمات امدادی پلیس راهور شده اند. همه اینها در حالی است که بدانیم به رغم تلاش راهداران همچنان راه ارتباطی 70روستای استان کردستان به خاطر بارش سنگین برف، بسته است. منظور از برف سنگین در برخی معابر این استان چیزی است که در کلام رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای مهاباد آمده است. او دیروز گفته ارتفاع برف در برخی محورهای برف گیر روستایی این شهرستان به حدود یک متر رسیده است. آن هم در روزی که مازندران بارش برف 80سانتی متری را تجربه کرده است.

زیر خط برف

ترین های ایران هم در چند روز اخیر شاهد جابه جایی رکوردهایی بوده اند. سرمای یک هفته گذشته عددهای قابل توجهی را در ایستگاه های هواشناسی سراسر ایران به ثبت رسانده است.

به گواه گفته های فریبا گودرزی، از چهارشنبه هفته گذشته تا دیروز بیشترین بارش ها مربوط به پیرانشهر آذربایجان بوده است.

به طوری که این شهر با 76 میلی متر در صدر شهرهای پربارش قرار گرفته است. اشنویه با 69 میلی متر، دشت ناز با 65 میلی متر و رشت با 59 میلی متر از دیگر شهرهای پربارش چند روز گذشته بوده اند.

طی روزهای گذشته هم فرودگاه اردبیل با منفی 29 درجه سانتی گراد به عنوان سردترین منطقه ایران ثبت شده است.

سراب با 27درجه زیر صفر و ورزقان با 24درجه زیر صفر در رتبه شهرهای بعدی بودند و البته که از سوی دیگر میرجاوه سیستان وبلوچستان با ثبت 31 درجه سانتی گراد و زرآباد با 30درجه به عنوان گرم ترین نقاط ایران ثبت شده اند.

انتقال بیماران به مراکز درمانی

سازمان اورژانس کشور می گوید شرایط جوی چند روز اخیر تا به امروز اختلالی در عملکرد حوزه سلامت ایجاد نکرده است اما فقط در یک روز به دنبال سرما و بارش برف در برخی از استان های کشور 28بیمار در راه مانده برف و کولاک در استان های آذربایجان شرقی و غربی، گلستان، سمنان و مازندران به مراکز درمانی منتقل شدند.

پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور می گوید: در این مدت کل مصدومان پنج نفر بودند که چهار نفر آنها به مراکز درمانی و بیمارستان ها اعزام شدند.

به گفته او این افراد در اثر وزش شدید باد و تخریب سقف منزل مسکونی در گرگان و نیز وزش شدید باد و سقوط درخت در نکا مصدوم شدند. هم از تکرار نام برخی از استان ها و هم بر اساس هشدارهای شماره 69 و70 سازمان هواشناسی می توان متوجه شد که استان های متاثر از سرما و برف شامل آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، خراسان شمالی و رضوی، زنجان، سمنان، کرمان، گیلان، گلستان و مازندران بودند.

بر اساس برخی از گزارش ها ارتفاع برف در حاشیه گردنه حیران تا تونل حتی به 30تا50سانتی متر می رسد. در خراسان رضوی فقط طی 24ساعت 21عملیات امدادی اجرا شده و طی آن به 1130 نفر امدادرسانی شده است.

این عملیات 6 مصدوم هم داشته که سه نفر از آنها به صورت سرپایی درمان و سه نفر دیگر به مراکز درمانی منتقل شده اند. در خراسان جنوبی هم شرایط بهتر از این نبوده و آن طور که مسوولان مربوطه می گویند به حدود 400نفر گرفتار در برف و کولاک جاده های این استان امدادرسانی شده و فقط در یک شب 146نفر به صورت اضطراری اسکان داده شده اند.

این آمار در خراسان شمالی به هزار نفر رسیده است. آن طور که از مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی نقل شده امدادگران این جمعیت به هزار نفر حادثه دیده در برف و کولاک کمک کردند و این نیروها تا سرانجام بارندگی در آماده باش کامل به سر می برند.

250خودروی گرفتار در کولاک رهاسازی و 23 نفر هم در جاده های این استان اسکان اضطراری داده شده اند.

در محورهای دیگر هم شرایط به همین گونه است، آذربایجان شرقی که یکی از استان های سردسیر ایران است و چنین حوادثی هم در آن پرتکرار، نجاتگران جمعیت هلال احمر در یک روز به حدودهزار نفر امدادرسانی کرده اند.

در اردبیل که نامش به عنوان سرد ترین استان ایران در روز گذشته هم ثبت شده امدادرسانی به 92نفر گرفتار شده در برف و کولاک در جاده های این استان صورت گرفته است. 25تیم عملیاتی هلال احمر هم با تجهیزات کامل از پنجشنبه در پی بارش برف سنگین در مازندران به محورهای مواصلاتی و مناطق آسیب دیده اعزام شده و به 1100 نفر از آنها کمک رسانی کرده اند.

مسائلی که با برف روب حل نمی شو د

در میانه این اوضاع مسائلی هم وجود دارد، از فرسودگی و قدیمی بودن ابزار و ماشین های سازمان راهداری تا شرایط انبارهای جمعیت هلال احمر که معاون این سازمان اعلام کرده، انبارهای هلال احمر تا حد استاندارد فاصله دارد.

سرهنگ امیدوار اما معتقد است همچنان مشکل اصلی در بی توجهی برخی شهفرایندان به توصیه های سازمان های مربوط است.

رئیس پلیس راه راهور ناجا به جام جم می گوید: از جمله مسائل مهم دیگر در این روزها نوع فرهنگ رانندگی برخی افراد است، به نوعی که در راستاهای گرفتار برخی از این افراد تمام معبرها را اشغال می کنند و به نوعی جایی را برای تردد خودروهای امدادی باقی نمی گذارند. در بسکمک از جاده ها حتی راستاهای اضطراری هم توسط این خودروها اشغال می شود و امکانی برای خدمات رسانی وجود ندارد و باعث تاخیر در بازکردن معابر می شوند، بسکمک از این راستاها به واسطه کوهستانی بودن، راستاهای جایگزینی ندارند.

کولاک شمال، توفان جنوب

مسائل آب و هوایی چند روز گذشته تنها بارش باران و برف نبوده هر چند مسؤولان سازمان هواشناسی اعلام کرده اند در چند روز آینده در دامنه های البرز احتمال وقوع بهمن هم وجود دارد. اما فارغ از برف و کولاک در برخی دیگر از استان های ایران این وزش باد و توفان شن بوده که مسائل بسکمک را پیش آورده است.

فریبا گودرزی، کارشناس ارشد سازمان هواشناسی نیز به جام جم می گوید بیشترین میزان وزش باد را خراسان جنوبی، شرق کرمان، سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خواهندداشت.

مسؤولان شهرداری مشهد هم اعلام کرده اند فقط در نیمروز جمعه بیش از 110 حادثه ناشی از وزش شدید باد و توفان در سطح شهر گزارش شده است. سرعت وزش باد در این شهر از 70 کیلومتر در ساعت هم فراتر رفته است. جولان توفان شن در کرمان هم آسیب های بسیار به همراه داشته است؛ توفان شدیدی که از دو روز پیش در جنوب و شرق کرمان آغاز شده و حالا معاونت راهداری جنوب کرمان می گوید میزان دید افقی در برخی جاده ها را به زیر 100متر کاهش داده است. روز پنجشنبه توفان شعاع دید در محور کرمان-زاهدان را حتی به کمتر از 10متر رساند و بسکمک از خودروها را زمین گیر کرد. در دو روز گذشته، توفان ده ها هکتار از مزارع گندم و جو را دچار شن گرفتگی کرده و باعث قطعی برق 19 روستا شده است.

گروه جامعه روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1703

به "روزهای زیر صفر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای زیر صفر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید