دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه به کانادا و انگلیس فرستاد که بازنگشتند، به جای هیاهو همه بورسیه ها را آنالیز نمایند

به گزارش تور مالزی ارزان، خبرنگاران: معاون اداری اقتصادی وزارت علوم دولت دهم توضیح داد: ما به خاطر اینکه دولت های قبلی را دولت های جمهوری اسلامی می دانستیم همان اوایل آمدیم و بدون هیاهو این مسئله را آنالیز کردیم.

دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه به کانادا و انگلیس فرستاد که بازنگشتند، به جای هیاهو همه بورسیه ها را آنالیز نمایند

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

علی اکبر متکان عضو شورای مرکزی بورس در دولت دهم و معاون سابق اداری و اقتصادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرنگاران، با اشاره به گزارش وزارت علوم در مورد بورسیه های دولت سابق، گفت: با اطلاعیه ای که وزارت علوم ارائه داد معین شد در یک برنامه ریزی از پیش معین شده خواستند از یک مسئله عادی بحران بسازند که با دقت در این موضوع به راحتی می توان به ضد و نقیض گویی های مسئولان دولتی و وزارت علوم پی برد.

وی اضافه نمود: امیدوارم رسانه ها بتوانند تحلیلی از صحبت های مسئولان وزارت علوم از ابتدا تاکنون ارائه داده تناقض گویی های آنها را برای افکار عمومی روشن نمایند.

عضو شورای مرکزی بورس در دولت دهم با بیان اینکه در ابتدا گفتند بیش از 3 هزار نفر در دولت گذشته غیرقانونی بورس شده اند، ادامه داد: یک سؤال من این است که اولاً دانشجوی تبدیل داخل را چه کسی آغاز کرد؟ من در اوایل دهه 70 به عنوان یک دانشجوی بورسیه به خارج از کشور رفتم. چقدر از این دوستانی که می خواستند بیایند، نتوانستند؟ حالا یا به دلیل مسائل اقتصادی یا هر چیز دیگری که بود، من نمی خواهم بگویم اینها خلاف کردند یا نه.

متکان اعلام نمود: در آن موقع مسائلی مطرح بود که در دهه 70 بورسیه های خارج را تبدیل به داخل کردند، ضمن اینکه تبدیل به داخل کردن، رویه بود، البته در زمان تحریم بیشتر بود، اما در دوره اصلاحات تحریم نبود. تبدیل بورس خارج به داخل که تعداد ندارد. این روالی بود که پیش از این انجام می شد. تبدیل بورس خارج به داخل هیچ مسئله ای نداشت و روند آن از زمان دولت های گذشته و قبل از دولت نهم آغاز شده بود و در دهه 70 و اوایل 80 نیز انجام می شد.

وی در بیان دومین مسئله مورد تأکید مسئولان وزارت علوم، گفت: آقایان گفتند باید برخورد گردد، با چه کسی می خواهید برخورد کنید؟ باید با کسانی برخورد کرد که قبل از دولت نهم و در دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه را به کانادا و انگلیس فرستادند و آنها هیچ گاه به کشور بازنگشتند. 35 درصد دانشجویان در دولت اصلاحات که به کانادا رفتند، به کشور بازنگشتند، در حالی که برای آنها هزینه شده بود و قرار بود در رشته هایی فارغ التحصیل شوند که این رشته ها در کشور کم یا اصلاً نبود، چرا با آنها برخورد نکردند و پیگیری نشد؟

معاون اداری و اقتصادی وزارت علوم دولت دهم توضیح داد: این مسئله در دولت نهم پیگیری شد و پرونده های دانشجویانی که به کشور بازنگشتند آنالیز شد و اسنادش هم موجود است.

متکان با طرح این سؤال مگر آقایانی که مدعی هستند می توانند هم قاضی باشند، هم مدعی باشند و همه کاره باشند؟ گفت: شما که نمی توانید برخورد کنید. شما که قانون نیستید، اتهام می زنید. موضوع بورسیه ها را به دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور بفرستید، مگر شما در مقام قضا هستید که این حرف ها را می زنید؟

وی خطاب به مسئولان کنونی وزارت علوم گفت: من هم مجری بودم. من از آقایان شورای مرکزی بورس سؤال می کنم که شما بر چه مبنایی گذشته ها را فرستادید؟ آیا اطلاع دارید دولت های پیش از نهم و دهم چند نفر را برای تحصیل در دوره دکتری به دانشگاه علامه طباطبایی معرفی کردند، بدون اینکه حتی کوچک ترین پرونده و نامه ای داشته باشند؟ اسامی همه اینها وجود دارد، اما ما نخواستیم بحران سازی کنیم.

عضو شورای مرکزی بورس در دولت دهم توضیح داد: به خاطر اینکه دولت های قبلی را دولت های جمهوری اسلامی ایران می دانستیم همان اوایل آمدیم و بدون هیاهو موضوعات بورسیه ها را آنالیز کردیم. در اوایل دولت نهم اسامی زیادی بودند که پرونده نداشتند و غیرقانونی در دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تهران بورس شده بودند. در این خصوص معاونان آموزشی وقت برای ما نامه نوشتند و اسامی آنها را به ما اعلام کردند.

متکان ادامه داد: ما نه تنها هیاهو نکردیم و اسامی آنها را اعلام نکردیم، بلکه مشکل بورسیه شده های غیرقانونی را حل کردیم. این در حالی بود که بعضی مجوز و بعضی دیگر حکم بورسیه نداشتند و تنها با یک نامه وزارت علوم تحصیل می کردند.

وی اضافه نمود: حتی من استادی را می شناسم که سنش بالای 50 سال بود و فرستاده بودند تا تحصیل کند، اما بعد از اینکه تحصیلش به خاتمه رسید وی را بازنشسته کردند. در خارج از کشور هم یک نفر آمد با ما درس بخواند، اما به محض اینکه به کشور بازگشت پس از 2 تا 3 سال او را بازنشسته کردند. آیا شما شرایط سنی برای اعطای بورس را رعایت کردید؟

معاون اداری و اقتصادی وزارت علوم دولت دهم با طرح این سؤال چرا نمی خواهید این مسائل آنالیز گردد؟ گفت: ما می گوییم اشکالی ندارد. بورسیه های دولت نهم و دهم آنالیز گردد، اما بورسیه های قبل از دولت نهم و دهم هم آنالیز گردد. از چه می ترسید؟ چرا هیاهو و جنجال می کنید؟ سازمان بازرسی کل کشور به رئیس جمهور دستور دهد که پرونده های قبل و بعد آنالیز گردد.

متکان گفت: بسیاری از مدیران فعلی وزارت علوم می توانستند دستور دهند که مربی بدون امتحان می تواند ادامه تحصیل دهد، چطور آن موقع این قانون بود، اما این دولت نمی تواند مصوبه وضع کند؟ مصوبات شما قانونی است و هرچه می گویید قانونی است؟ این موضوع در اختیار وزیر و شورای مرکزی بورس است.

وی خطاب به مسئولان وزارت علوم، گفت: چطور آن همه بندهایی که شما از قبل در شورای مرکزی بورس داشتید، مصوبات شماست، اما شورای مرکزی بعدی نمی تواند مصوبه وضع کند؟

عضو شورای مرکزی بورس در دولت دهم با تأکید بر اینکه اینها جنجال و هیاهو می نمایند تا به اصل موضوع پرداخته نگردد، توضیح داد: یکی از مسائلی که این افراد می گویند این است که دانشجوی حزب اللهی و ارزشی به دانشگاه نرود، چون اگر اینها به دانشگاه بروند نقشه های آنها هم در دانشگاه ها اجرا نمی گردد.

متکان با بیان ما ابایی از آنالیز پرونده ها نداریم ادامه داد: می گوییم پرونده های بورس دولت های دهم، نهم، هشتم، هفتم، ششم و همه آنالیز گردد و معین گردد که آیا دولت نهم و دهم خلاف نموده و بورسیه های خارج را به داخل تبدیل نموده یا شما خلاف کردید؟ ما اجازه نداریم اسم افراد را ببریم، آنها بورسیه بودند و درست هم بود. ما نمی گوییم خلاف قانون بود. آنها خارج از کشور قبول شدند و ما تبدیل به داخل کردیم.

وی با طرح این سؤال چطور مصوبات دولت شما قانونی است، اما مصوبات دولت دهم نمی تواند قانونی باشد؟ گفت: چطور شما می توانید آزمون دکترا را از 50 درصد مصاحبه و 50 درصد آزمون کتبی تغییر دهید، اما دولت قبلی نمی توانست؟

معاون اداری و اقتصادی وزارت علوم دولت دهم با اظهار این ضد و نقیض گفتن ها نشان می دهد که اینها دنبال جنجال سیاسی هستند اعلام نمود: آنها به دانشگاه ها امید بسته بودند، اما امروز مشاهده می نمایند دانشگاه ها در یک سال گذشته آرام بود، چون نتوانستند کاری نمایند. دانشگاه دست نیروهای نظام است و زمینه برای آنها مساعد نیست. همه این سر و صدا برای این است که دانشگاه را بتوانند در اختیار بگیرند، چون بستر دانشگاه برای کارهای آنان آمادگی ندارد. برای همین می خواهند استاد ارزشی و حزب اللهی وارد دانشگاه نگردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 31 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 522

به "دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه به کانادا و انگلیس فرستاد که بازنگشتند، به جای هیاهو همه بورسیه ها را آنالیز نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه به کانادا و انگلیس فرستاد که بازنگشتند، به جای هیاهو همه بورسیه ها را آنالیز نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید