خبرنگاران رگه های پیشرفت در مذاکرات برجام

به گزارش تور مالزی ارزان، لندن - خبرنگاران - مذاکرات درباره برطرف تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران و بازگشت جمهوری اسلامی به اجرای کامل توافق هسته ای، به گفته دیپلمات ها و اعضای شرکت کننده در دومین دور جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام پیشرفت ملموسی داشته است.

خبرنگاران رگه های پیشرفت در مذاکرات برجام

به گزارش روز شنبه خبرنگاران، اعضای گروه چهار به علاوه یک معتقدند که مذاکرات کارشناسان و تیم تخصصی در مورد جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها که از سه شنبه گذشته در وین شروع شده، نتیجه بخش و سازنده بوده است.

انریکه مورا هماهنگ نماینده نشست کمیسیون مشترک برجام روز آدینه با صدور بیانیه ای اعلام کرد؛ اعضا، بحث هایی که در سطوح مختلف کمیسیون مشترک در مورد بازگشت احتمالی امریکا به برجام انجام شده را مورد ارزیابی قرار داده و سازوکارها برای تضمین بازگشت به برجام و اجرای موثر آن را به بحث گذاشتند. دو گروه کارشناسی برطرف تحریم و اجرای ترتیبات هسته ای اقدامات خود را به اطلاع کمیسیون مشترک رسانده و اعضا تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور را مد نظر قرار دادند.

وی اضافه کرد: با توجه به بیانیه مشترک وزرای امور خارجه عضو برجام در مورخ 21 دسامبر 2020 اعضا بر اراده خود برای پیگیری کوشش های دیپلماتیک مشترک موجود تاکید کردند. مورا با اشاره به این مطلب که به تماس های جداگانه خود با همه اعضای برجام و با ایالات متحده ادامه خواهد داد اضافه کرد: کمیسیون مشترک گروه های کارشناسی را موظف کرد تا اقدامات خود را ادامه دهند و توافق کرد تا طی هفته آینده در وین مجددا تشکیل جلسه دهد.

در همین حال میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان های نیز درباره جمع بندی نشست امروز کمسیون مشترک برجام گفت که شرکت نمایندگان پیشرفت های اولیه در گفت وگوهای تخصصی را مد نظر قرار دادند. وی در توئیتی اضافه کرد که جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام برای حفظ فضای مثبت هفته آینده تشکیل خواهد شد.

چین هم فضای مذاکرات برجام را مثبت ارزیابی نموده و معتقد است که وقت آن رسیده که آمریکا به وعده بازگشت به توافق هسته ایران و برطرف تحریم ها را سریعا عملیاتی کند. ونگ چون سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین روز آدینه به خبرنگاران گفت که تمام طرف های برجام نسبت به تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران نگرانی خود را ابراز نموده و خواهان لغو هرچه سریعتر این تحریم ها هستند.

وی یادآور شد که مسائل ناشی از تحریم ها همگی ازسوی دولت پیشین آمریکا است که چنین تحریم های غیر قانونی را علیه افراد و سازمان های مجری برجام وضع کرد. دیپلمات ارشد چین با بیان اینکه لغو تحریم ها علیه ایران فقط یک مساله دو جانبه نیست و جنبه مهمی از حفظ برجام و در نتیجه چندجانبه گرایی است اضافه کرد: به تازگی پیغام های مثبتی ازسوی آمریکا درباره لغو تحریم ها دریافت کردیم؛ از واشنگتن می خواهیم تا به سرعت اقدام عملی صورت داده و اجرای کامل و موثر برجام را محقق سازد.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد. رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

آمریکا به تازگی ادعا نموده که آماده لغو تحریم هایی است که با برجام سازگار نیست. ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد: آماده ایم تا اقدامات لازم را برای بازگشت به برجام اتخاذ و تحریم های متناقض با آن را لغو کنیم. وی با این حال توضیحی درباره جزئیات این اقدام ارائه نداده و معلوم نیست که این مساله در مقام عمل چه تحریم هایی را شامل می گردد.

جمهوری اسلامی تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه ایران امروز پس از خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام توضیح داد: ایالات متحده - که این بحران را موجب شده - باید ابتدا به پایبندی کامل بازگردد، ایران پس از راستی آزمایی سریع، اقدام متقابل خواهد نمود. وی خاطر نشان کرد: تمامی تحریم های ترامپ، ضدبرجام بودند و باید برطرف شوند - بدون توجه به تمایزات و نام گذاری های بی منطق و خوسرانه تحریم ها.

سید عباس عراقچی رئیس هیات ایرانی حاضر در هجدهمین نشست کمیسیون برجام می گوید لغو کامل تحریم ها یعنی همه تحریم هایی که در برجام به آنها اشاره شده، باید برداشته گردد و همه تحریم هایی که در 4 سال گذشته در زمان ترامپ گذاشته شده است. اینها مجموعه تحریم هایی است که از نظر ما باید برداشته گردد.

وی بیان داشت: دولت قبلی آمریکا برای اینکه برجام را از بین ببرد و به خیال خود به توافق بهتری برسد، مجموعه ای از تحریم ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کرد که همه اینها باید بازگردد، چون همه اینها در حقیقت به نوعی به برجام مربوط بوده است.

عراقچی در همین حال اعلام کرد که همه اعضای برجام، از بازگشت آمریکا و ایران به برجام حمایت نموده و سعی می نمایند نقش مثبتی را ایفا نمایند.

وی توضیح داد: هرچقدر که اینها در جهت یک توافق معقول حرکت نموده و یاری نمایند به اینکه خواسته ای ما برآورده گردد، طبیعی است که ما با آنها به رایزنی و مشورت های خودمان ادامه خواهیم داد. ولی باید گفت که اتکای ما به آنها نیست، اتکای ما به سه کشور چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که بفرایند کار را انجام بدهند، چرا که ما نظرات خودمان را با منطق بیان نموده و محکم پشت سر این نظرات هستیم و مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین گردد، ادامه خواهیم داد.

حالا کارشناسان معتقدند که فرایند مذاکرات به سمتی حرکت می نماید که می توان به برطرف تحریم ها در عرض چند هفته آینده امیدوار بود. یک دیپلمات اروپایی به رویترز گفته که احتمالا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران گشایشی حاصل می گردد. هنری روم تحلیل گر اندیشکده تحقیقاتی اوراسیا هم معتقد است که ایران و امریکا فاصله چندانی تا پیشرفت عملی در پفراینده برجام ندارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1836

به "خبرنگاران رگه های پیشرفت در مذاکرات برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رگه های پیشرفت در مذاکرات برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید