حذف زندان از مهریه خلاف قانون است، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند

به گزارش تور مالزی ارزان، یک وکیل دادگستری درباره طرح حذف زندان از مهریه گفت: بدهکاران مهریه مانند بقیه بدهکاران و مدیونین هستند و این موضوع که مدیونین مهریه را مستثنی نمایند و مجازات زندان حذف گردد، خلاف قانون است و به حقوق زنان لطمه می زند.

حذف زندان از مهریه خلاف قانون است، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند

فریده غیرت در گفت وگو با تور مالزی ارزان، درباره طرح حذف زندان از مهریه که طبق این طرح، مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، حتی برای مهریه یک سکه هم به زندان نمی روند، گفت: مساله مطالبات و نحوه وصول مطالبات، طبق قانون معین و معین شده است. اگر شخصی بدهکار باشد و نتواند بدهی اش را پرداخت کند، طبق قوانین کشور ما برای او زندان معین نموده اند.

وی اضافه کرد: بدهکاران مهریه مانند بقیه بدهکاران و مدیونین هستند و هیچ فرقی با بقیه ندارند و بدهکار مهریه بدهی اقتصادی اش به همسرش است و این موضوع که مدیونین مهریه را مستثنی نمایند، درست نیست و خلاف قانون موجود است و به حقوق زنان لطمه می زند.

غیرت توضیح داد: ضمن اینکه من مخالف مهریه های سنگین هستم ولی آنچه را که زوجین توافق کردند و قرار داد بستند و در سند رسمی معین و تنظیم شده است، مرد متعهد به پرداخت آن است و اینکه از مجازات قانونی، مردان را معاف نمایند، به حقوق طرف مقابل لطمه می زند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند مانند بقیه هستند. مثلا یک شخصی هم که چک دارد، ممکن است برای پرداخت بدهی اش مهلت بگیرد. مردانی هم که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، برای پرداخت مهریه می توانند طبق قانون مهلت بگیرند و اینکه یک اصل را بگذارند که کسانی که بدهکاران مهریه هستند، زندان نروند درست نیست.

وی اضافه کرد: مهریه تنها حقی است که زنان دارند و اگر جوانی زیر بار مهریه سنگین می رود و تعهد به پرداخت می نماید و توانایی پرداخت را ندارد، باید به او متذکر شویم. زیرا زمانی که مردان زیر بار تعهد می روند و از انجا که مهریه عندالمطالبه است، زن به محض گفتن بله و وقوع عقد، مالک حقش می گردد و حق دارد آن را مطالبه کند.

غیرت در انتها گفت: باید اصولا تصمیمی گرفته و قانونی وضع گردد که یک سری بدهکاران نه فقط بدهکاران مهریه بلکه بدهکارانی با یک رقم و مطالبه خاص از مجازات زندان معاف شوند که آن بحث کلی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 870

به "حذف زندان از مهریه خلاف قانون است، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف زندان از مهریه خلاف قانون است، مدیونین مهریه مانند بقیه بدهکارانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید