حذف ارز ترجیحی، با صنعت لبنیات و سلامت مردم چه می کند؟

به گزارش تور مالزی ارزان، با حذف ارز ترجیحی، صنعت لبنیات با چالش هایی روبرو شده است که از جمله مهم ترین چالش ها افزایش بهای تمام شده محصولات لبنی ناشی از افزایش شیر خام است.

حذف ارز ترجیحی، با صنعت لبنیات و سلامت مردم چه می کند؟

به گزارش دنیای اقتصاد، حدود 70 درصد از بهای تمام شده شیر خام تولیدی در دامداری ها، مربوط به نهاده دامی و همچنین در واحد های تولیدی، حدود 70 درصد از بهای تمام شده مربوط به شیر خام است.

کاهش نقدینگی دامداری ها و شرکت های تولیدی فرآورده های لبنی

از دیگر چالش های مهم در این صنعت، کمبود نقدینگی دامداری ها و بنگاه های تولیدی است. دامداری ها و شرکت های لبنی باید از حمایت کافی جهت تامین نقدینگی برخوردار باشند. نادیده گرفتن این مساله می تواند بنگاه های تولیدی اعم از دامی و لبنیاتی را به تعطیلی بکشاند و در نتیجه موجب بیکاری تعداد زیادی از نیروی کار جوان و فعال در جامعه شود.

مسائل تامین مواد اولیه و بسته بندی

واردکنندگان فعال مواد اولیه و بسته بندی را با ارز 42000ریالی وارد و تامین می کردند و مقدار سرمایه در گردش شان کفایت می کرد. اما در حال حاضر با حذف ارز ترجیحی، واردکنندگان توان تامین و واردات این مقدار از مواد اولیه و بسته بندی را نداشته که این موضوع می تواند شرکت های تولیدی را با کاهش ظرفیت یا تعطیلی خطوط و بحران های اقتصادی شدید دیگر روبرو کند.

کاهش علاقه مندی به سرمایه گذاری در بخش صنعتی دامداری و کارخانه فرآوری

با توجه به حذف ارز ترجیحی و افزایش هزینه های ناشی از آن در صورت عدم جبران این حذف، سرمایه گذاری در بخش دامداری و فرآوری به شدت کاهش یافته و حتی ممکن است به کاهش تولید شیرخام و محصولات تولیدی در کشور منجر شود.

کاهش رقابت در بازار های صادراتی

این موضوع یکی از چالش های بسیار مهم ناشی از حذف ارز ترجیحی در کشور است. به دلیل افزایش قیمت شیر خام و هزینه های مترتبه و همچنین تشدید قیمت در محصولات لبنی و افزایش بهای تمام شده این محصولات، قدرت رقابت در بازار های صادراتی به شدت کاهش یافته و به مرور زمان و در صورت ادامه فرایند، منجر به حذف حضور در بازار های صادراتی خواهد شد.

کاهش سهم بازار داخل کشور

به دلیل افزایش هزینه های سربار و تامین شیر خام با قیمت بالا و همچنین افزایش بهای تمام شده محصول، برخی یا تمام محصول تولیدی شرکت در حاشیه زیان قرار گرفته و شرکت تولیدی از لحاظ اقتصادی با چالش های فراوانی روبرو خواهد شد. از سوی دیگر با توجه به قدرت خرید مردم برای خرید محصولات لبنی گران ناشی از حذف ارز ترجیحی به مرور زمان سهم بازار داخلی نیز کاهش خواهد یافت.

کاهش سرانه مصرف شیر و فرآورده های لبنی

از آنجا که حذف ارز ترجیحی تاثیر مستقیم بر افزایش بهای تمام شده محصولات لبنی دارد، در نهایت این موضوع منجر شده است که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، سرانه مصرف شیر و فرآورده های لبنی به شدت کاهش یابد. همچنین در چشم انداز و سند سال 1404 مقدار سرانه مصرف 160 کیلوگرمی برای هر فرد ایرانی لحاظ شده است، این در حالی است که بر اساس داده های آماری کشور در حال حاضر مقدار سرانه مصرف حدود 80 کیلوگرم است که قطعا باید برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

راهکار پیشنهادی

با توجه به ابلاغ حذف ارز ترجیحی در قانون بودجه 1401 و چالش هایی که صنعت لبنیات با آن روبرو شده است، پیشنهاد هایی برای جلوگیری از هر گونه ضرر و زیان به صنایع کشاورزی، دامپروری و تبدیلی کشور و سلامت جامعه ارائه شده است: جبران و پرداخت مابه التفاوت حذف ارز ترجیحی به واحد های تولیدی در راستای افزایش تولید محصولات با بهای تمام شده پایین تر و حضور فعال در بازار داخلی و صادرات و در نتیجه رونق اقتصادی. عدم مداخله گری دولت در بازار با استفاده از قیمت گذاری دستوری. مداخله گری دولت در بازار می تواند مسائل عدیده ای از جمله عدم توانایی تامین اقتصادی شرکت های لبنی، سرکوب رقابت بین شرکت های لبنی و کاهش کیفیت محصولات لبنی را به وجود بیاورد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2356

به "حذف ارز ترجیحی، با صنعت لبنیات و سلامت مردم چه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی، با صنعت لبنیات و سلامت مردم چه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید