جانیفتادن مفهوم صف و ستاد در آموزش عالی به امور فرهنگی ضربه زده است

به گزارش تور مالزی ارزان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از جانیفتادن مفهوم صف و ستاد در آموزش عالی انتقاد کرد و آن را یکی از دلایل اثربخش نبودن فعالیت های فرهنگی دانست.

جانیفتادن مفهوم صف و ستاد در آموزش عالی به امور فرهنگی ضربه زده است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران از اردبیل، اسحاق رسولی در جلسه شورای تخصصی فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل که با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار گردید، این سوال را بیان کرد که چرا به رغم اینکه در دانشگاه ها فعالیت های فرهنگی زیادی صورت می گیرد، اما نتایج مطلوب نیست؟

وی اضافه نمود: یکی از عوامل اصلی این ضعف نتایج، جانیفتادن درست مفهوم صف و ستاد در ساختار آموزش عالی و مراکز دانشگاهی است. معاونت فرهنگی از بخش های ستاد فنی هست، اما در عمل کار صفی انجام می دهد و همه هم انتظار صفی از این حوزه دارند و مدیران برای آنها نقش صفی قائل هستند. این مسئله باعث شده معاونت های فرهنگی در دانشگاه ها دچار کج کارکردی شوند، بیشتر زحمت بکشند و کمتر نتیجه بگیرند.

رسولی ادامه داد: ریشه به وجود آمدن این مسائل به عدم استفاده از نیروهای تخصصی مدیریت در آموزش عالی برای تبیین و جهت دهی درست ساختار سازمانی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: در دانشگاه ها بخش صفی آنجایی هست که دانشجو و استاد در آنجا قرار دارند و آن گروه های علمی هستند که به غلط عنوان گروه های آموزشی مصطلح شده اند؛ زیرا زیرمجموعه معاونت آموزشی هستند. این معاونت هم به دلیل عنوان محدود آموزشی کارش تقسیم دروس و برنامه ریزی برگزاری کلاس های درسی شده است.

وی ادامه داد: مدیریت گروه های علمی که نقش صفی دارند چند دهه است، هیچ تغییر و تحولی ندارند و کارشان فقط تقسیم دروس به صورت ترمی است.اولا گروه های علمی باید به صورت راهبردی مدیریت شوند و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داشته باشند.دوم اینکه در کنار اهداف آموزشی برای اهداف فرهنگی، پژوهشی و فناوری هم برنامه داشته باشند و همه رسالت های دانشگاه را در کانون توجه و عمل قرار دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل با برشمردن معنویت گرایی، نوآوری و برکت افزایی به عنوان ارزش های محوری این دانشگاه گفت: واحدهای استان در تمام فعالیت هایی که انجام می دهند بایستی هر سه ارزش را باهم محقق سازند. در فعالیت های فرهنگی هم با این رویکرد به جای فعالیت های کلیشه ای، مناسبتی و منقطع به جریان سازی فرهنگی بپردازند.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی مسائل روزآمد و کارآمدی هست که در دانشگاه ها باید به آنها پرداخته گردد، هوش فرهنگی، مدیریت استعدادهای فرهنگی، اقتصاد فرهنگ، کارآفرینی فرهنگی و ابزارهای هنر و ورزش و فرهنگ دیجیتال، ازجمله مباحث فرهنگی هستند که تا به امروز مغفول مانده اند و امیدوار هستیم که در معاونت های فرهنگی به آنها توجه جدی گردد.

4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1444

به "جانیفتادن مفهوم صف و ستاد در آموزش عالی به امور فرهنگی ضربه زده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانیفتادن مفهوم صف و ستاد در آموزش عالی به امور فرهنگی ضربه زده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید