تکلیف جاماندگان ثبت نام در سامانه املاک و اسکان چه می گردد؟

به گزارش تور مالزی ارزان، 19 خرداد مهلت ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان به سرانجام رسید اما بسیاری از افراد نتوانستند اطلاعات واحد مسکونی خود را در این سامانه ثبت نمایند.

تکلیف جاماندگان ثبت نام در سامانه املاک و اسکان چه می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، ساعت 24 نوزدهم خرداد ماه آخرین مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان کشور بود که به گفته محمود زاده معاون وزیر راه وشهرسازی از ساعت 1 بامداد 20 خرداد سایت املاک و اسکان برای متقاضیان بسته شده و طی دو روز گذشته امکان ثبت نام وجود نداشته است.

پیش از این 19 خرداد ماه آخرین فرصت برای متقاضیان جهت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان اعلام شده بود؛ این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم اعم از مالکان، مستاجران اقدامی برای ثبت نام در این سامانه انجام نداده اند.

تمامی سرپرستان خانوار ملزم به ثبت نام در سامانه املاک و اسکان بودند

براساس این گزارش طبق الزام قانونی (اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب دی 1399) تمامی سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر مکلف شدند تا اطلاعات محل سکونت و املاک خود را با مالکیت رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نام نمایند.

امکان تمدید ثبت نام در سامانه املاک و اسکان وجود دارد

در همین رابطه محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه فردا در جلسه ای با حضور وزیر راه وشهرسازی و سایر معاونت ها در مورد تمدید ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تصمیم گرفته خواهد شد، گفت: با توجه به درخواست بسیاری از متقاضیان در رابطه با ثبت نام نکردن در سایت امکان تمدید کردن مهلت ثبت نام وجود دارد.

او ادامه داد: درخواست و پیشنهاد برای تمدید مهلت ثبت نام در این سامانه را ارائه نموده ایم و ممکن است تا مهر و یا دو ماه دیگر و یا کمتر تمدید گردد، اما هنوز تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد: فردا همچنین در رابطه با پرداخت وام ودیعه مسکن و معین سقف اجاره تصمیم گیری نهایی خواهد شد.

او اظهار کرد: ممکن است این تصمیم توسط ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام گردد و ممکن است توسط خود وزارت راه وشهرسازی بیان گردد.

این مقام مسئول یادآور شد: چندی پیش شایعاتی مبنی بر تمدید مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان مطرح شده که تمامی آن ها را رد می کنم چرا که هنوز درباره آن تصمیم گیری نشده است.

معاون مسکن وساختمان وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه همزمان با ثبت نام متقاضیان، آنالیز و پالایش آن ها هم انجام می گردد، اضافه کرد: متقاضیان باید هرچه سریعتر اقدامات لازم در رابطه با ثبت نام در این سایت را انجام دهند.

بر اساس این گزارش افرادی که بیش از 5 واحد مسکونی خالی دارند، مهم نیست که واحد های مسکونی در یک شهر یا در شهر های مختلف باشند، به هر حال در صورتی که یک مالک، بیش از 5 واحد مسکونی خالی داشته باشد، مشمول مالیات دو برابری می گردد. همچنین اگر 120 روز واحد مسکونی خالی و در اختیار یک مالک باشد که اقامتگاه دیگری دارد، مشمول مالیات می گردد.

لازم به ذکر است، فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می گردد و بعد از آنکه مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات بودن خانه های خالی را دریافت کرد؛ باید به سامانه ملی املاک و اسکان جهت خوداظهاری مراجعه کند.

براساس تمهیدات وزارت راه و شهرسازی، در ابتدای طرح که از 19 فروردین 1400 شروع شد، سرپرستان خانوار این امکان را داشتند که تا 9 اردیبهشت براساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) نسبت به ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خود در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، اقدام نمایند. به همین ترتیب پس از آن برای افراد جامانده از ثبت نام طبق اعلام از تاریخ 10 اردیبهشت تا 19 خرداد سال جاری امکان درج اطلاعات ملکی و سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان فراهم شده بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1941

به "تکلیف جاماندگان ثبت نام در سامانه املاک و اسکان چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف جاماندگان ثبت نام در سامانه املاک و اسکان چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید