تشدید مناقشات پسا برگزیت، بالا گرفتن اختلافات بین ایرلند و ایرلند شمالی

به گزارش تور مالزی ارزان، ایرلند و ایرلند شمالی مناقشات آشکاری بر سر اجرای پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت را شروع نموده اند که بر اثر آن این توافق در معرض خطر نابودی قرار گرفته است.

تشدید مناقشات پسا برگزیت، بالا گرفتن اختلافات بین ایرلند و ایرلند شمالی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، مناقشات پسا برگزیت بر سر پروتکل ایرلند شمالی همچنان موضوعی حل نشده در دوران پسابرگزیت به جای مانده و هر از چندگاهی رسانه ها مطالبی را درباره تشدید مناقشات در این باره منتشر می نمایند.

انگلیس و کمیسیون اروپایی مدتهاست که در حال مذاکره بر سر دستیابی به توافقی درباره ایرلند شمالی هستند که شامل کنترل واردات کالا از انگلیس است. این کنترل ها ضرورت دارند تا از ایجاد مرز سخت بین این دو منطقه جلوگیری نمایند.

انگلیس بارها اتحادیه اروپا را تهدید نموده که در صورت کوتاه نیامدن در این مناقشات پروتکل ایرلند شمالی را به حال تعلیق درخواهد آورد.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در چارچوب توافق برگزیت در سال 2020 پروتکل ایرلند شمالی را هم به عنوان بخشی از توافق امضا کرد. از آن موقع به بعد او استدلال می نماید که با عجله اقدام به این توافق نموده و اجرای آن احتیاج به بهبود دارد.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می دهد در صورت بروز مسائل مالی، اجتماعی و محیط زیستی به طور موقت مرز دو ایرلند را ببندند یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار نمایند.

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمروی این کشور به شمار می رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی روبرو شده و چندین بار درخواست مذاکرات مجدد درباره پروتکل ایرلند شمالی را داده است.

بر اساس پروتکل ایرلند شمالی نباید واردات کالا و خدمات از اتحادیه اروپا به ایرلند شمالی مشمول تعرفه های گمرکی انگلیس گردد و انگلیس ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا در زمینه تجارت کالا و خدمات است.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ گزارش داد که حالا بین ایرلند و منطقه ایرلند شمالی مناقشات آشکار بر سر اجرای توافق نامه برگزیت در گرفته است.

ادوین پوتس، وزیر کشاورزی ایرلند شمالی روز چهارشنبه دستور داد که از نیمه های شب همه کنترل های کالا از جزایر بریتانیا متوقف می گردد.

وزارت امور خارجه ایرلند هم بلافاصله این انتقاد را وارد کرد که به این ترتیب توافق برگزیت درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نقض می گردد.

دلیل این مناقشات همان پروتکل ایرلند شمالی در معاهده برگزیت است. این معاهده به منظور اطمینان حاصل کردن از اجرای قواعد اتحادیه اروپا در ایرلند است بدون اینکه برای آن کنترل های مرزی بین ایرلند و ایرلند شمالی شکل گیرد. به این ترتیب کنترل ها بر جابجایی کالاها به مرزهای بین جزایر اصلی بریتانیا و ایرلند شمالی منتقل شده است.

این اقدام ایرلند شمالی مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافقی در این باره را به خطر می اندازد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2278

به "تشدید مناقشات پسا برگزیت، بالا گرفتن اختلافات بین ایرلند و ایرلند شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید مناقشات پسا برگزیت، بالا گرفتن اختلافات بین ایرلند و ایرلند شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید