بیش از چهار هزار نابینا و کم بینا زیر پوشش بهزیستی استان همدان

به گزارش تور مالزی ارزان، معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: چهار هزار و 124 نابینا و کم بینا در استان زیر پوشش بهزیستی قرار دارند.

بیش از چهار هزار نابینا و کم بینا زیر پوشش بهزیستی استان همدان

امیر کوکائیان با اشاره به خدمات ارائه شده به نابینایان گفت: از این تعداد افراد زیر پوشش هزار و 866 نابینا و کم بینای زیرپوشش بهزیستی این استان بر اساس بعد خانوار مستمری ماهیانه دریافت می نمایند.

او به مناسبت روز جهانی نابینایان گفت: در استان همدان چهار هزار و 124 نابینا و کم بینا زیر پوشش بهزیستی استان قرار دارند که 2 هزار و 705 نفر مرد و هزار و 419 نفر زن هستند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان نامگذاری روز نابینایان رابه منظور شنیدن صدای نابینایان و توجه به مطالبات بر حق آنان برای دستیابی به یک زندگی سالم، پویا و شکوفا برشمرد و اضافه نمود: نابینایان در استان همدان 10 درصد معلولان را تشکیل می دهند که این رقم در میانگین کشوری 13 درصد است.

او اعلام کرد: در استان همدان هزار و 452 نفر با معلولیت بینایی خفیف، هزار و 125 نفر با معلولیت بینایی میانه، هزار و 226 نفر با معلولیت بینایی شدید و 321 نفر با معلولیت بینایی خیلی شدید زیر پوشش بهزیستی قرار دارند.

کوکائیان، خدمات قابل ارائه به نابینایان را شامل انواع خدمات مددکاری و توانبخشی، توزیع لوازم توانبخشی، عصای سفید، مناسب سازی منزل و خودرو، پرداخت هزینه های رفت و آمد تحصیلی، ارائه خدمات کلینیکی بینایی سنجی، پرداخت تسهیلات اشتغال و یاری های مستمر و موردی معیشتی برشمرد.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان گفت: تحویل وسائل یاری توانبخشی مانند تایپ بریل، دستگاه بهدید (تلویزیون مدار بسته) و برجسته نگار سایر خدمات ارائه شده به نابینایان استان همدان است.

او بیشترین مسائل توانیابان را مسکن و اشتغال عنوان نمود و ادامه داد: توانمندی های نابینایان در جامعه هنوز مورد پذیرش قرار نگرفته است و هنوز شاهد بیکاری قشر تحصیل نموده نابینا هستیم.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان همدان اعلام کرد: اشتغال، ازدواج، مسکن، نبود زیرساخت های مناسب برای یک زندگی سالم و بدون دغدغه، هزینه های متفاوت زندگی و نگاه تبعیض آمیز مردم و جامعه بخشی از مسائل پیش روی نابینایان است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده حدود یک سوم جمعیت استان همدان به صورت مستقیم و غیرمستقیم از خدمات حمایتی و درمانی سازمان بهزیستی بهره می برند.

استان همدان حدود یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد.

پنج اکتبر مصادف با 23 مهرماه روز جهانی نابینایان نامگذاری شده است.

منبع: ایرنا

خبرنگاران همدان همدان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1401 بروزرسانی: 23 مهر 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2411

به "بیش از چهار هزار نابینا و کم بینا زیر پوشش بهزیستی استان همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از چهار هزار نابینا و کم بینا زیر پوشش بهزیستی استان همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید