برگ سبز نیروی انتظامی سند رسمی مالکیت خودرو محسوب نمی گردد

به گزارش تور مالزی ارزان، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: برگ سبزی که نیروی انتظامی به اسم سند مالکیت خودرو صادر می نماید، سند مالکیت رسمی محسوب نمی گردد.

برگ سبز نیروی انتظامی سند رسمی مالکیت خودرو محسوب نمی گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، ذبیح الله خدائیان در نشست خبری گفت: در بحث برگ سبز سند خودرو، نظر من همان نظر رئیس وقت قوه قضاییه است که در قالب یک بخشنامه به همه کشور اعلام شده و این بخشنامه برای ما در سازمان ثبت اسناد لازم الاجراست.

وی اضافه نمود: در قانون تعیین شده سند رسمی سندی است که در سازمان ثبت اسناد یا دفاتر اسناد رسمی صادر می گردد، اما آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت دار برای صدور سند است یا خیر؟ که پاسخ را ماده 29 قانون داده است که نقل و انتقال سند باید در دفاتر اسناد رسمی صادر گردد و برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر می نماید در حوزه محدود خودش معتبر است و سند تعویض پلاک خودرو محسوب می گردد.

وی اضافه نمود: بنابراین سندی که نیروی انتظامی صادر می نماید در حد صلاحیت تعویض پلاک معتبر است، اما سند رسمی محسوب نمی گردد.

خدائیان گفت: البته بحث تضییع حقوق بیت المال مطرح است کسانی که اقدام به نقل و انتقال خودرو می نمایند به غیر از بحث مردم عادی افرادی در طول ماه 20 تا 30 مورد نقل و انتقال خودرو دارند که اغلب قیمت های خودرو ها هم میلیاردی است بنابراین صد ها میلیاد تومان خسارت به بیت المال وارد می گردد.

خداییان گفت: این افراد وقتی به دفاتر مراجعه نمی نمایند هم فرار مالیاتی دارند و هم حق ثبت به خزانه واریز نمی گردد که من در این خصوص از سازمان امور مالیاتی تعجب می کنم که در این قضیه ورود نمی نماید و باید این نقل و انتقال ها با وجود ماده 29 در دفاتر اسناد رسمی انجام گردد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اکنون با عدم مراجعه افراد به دفاتر هم فرار مالیاتی داریم که طرف ممکن است 10 تا 20 میلیارد تومان در ماه عایدی داشته باشد، اما یک ریالی مالیات ندهد به ویژه که دلال ها کارشان خرید و فروش خودروست و حق دولت در این میان تضییع می گردد.

خدائیان گفت: بنابراین باید دستگاه های نظارتی باید آنالیز نمایند که در طول یک سال چه میزان فرار مالیاتی از این طریق داریم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1964

به "برگ سبز نیروی انتظامی سند رسمی مالکیت خودرو محسوب نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگ سبز نیروی انتظامی سند رسمی مالکیت خودرو محسوب نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید