اقتصاد مغزافزار دست برتر ایران برای حضور در بازارهای بین المللی

به گزارش تور مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، روح الله دهقانی در جمع صادرکنندگان خدمات فناوری اطلاعات و محتوای دیجیتال، بر ضرورت توجه به ظرفیت بالای این حوزه و ایجاد زیرساختی جامع برای تعامل و هم افزایی تمامی فعالان زنجیره مغزافزار و سهولت در حمایت و تامین نیازهای این عرصه گفت: باید یک کارگروه جامع متشکل از تمامی فعالان توانمند حوزه مغزافزار شکل بگیرد و حمایت، برطرف تعارضات و تامین نیازها، به وسیله همین کارگروه جامع دنبال گردد.

اقتصاد مغزافزار دست برتر ایران برای حضور در بازارهای بین المللی

وی گفت: فعالان این کارگروه که فعالان دانش بنیان و فناور حوزه های نرم افزاری و اقتصاد دیجیتال هستند، با هم دلی و هم فکری می توانند نیازهایشان را احصا نمایند، پیشنهادها را ارائه دهند و تعیین نمایند که هر بخشی از کشور، چه اقدامی باید صورت دهد. معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نیز توسعه عرصه مغزافزار را به وسیله این کارگروه، به صورت جدی دنبال می نماید.

وی با تاکید بر این که مسیر آینده اقتصاد کشورمان با توجه به ظرفیت های برخوردار از آن از جمله نیروی انسانی متخصص و دانش آموخته، حوزه مغزافزار است ادامه داد: در ریل گذاری آینده کشور، اقتصاد مغزافزار، یکی از مسیرهای بسیار مهم در ریل گذاری های آینده کشور به شمار می رود؛ بنابراین، باید چند موتور پیشران عهده دار مسئولیتی سنگین گردد و واگن های سرگردان در اقتصاد دیجیتال و نرم افزار را، به یکدیگر متصل کند تا این چرخ، به حرکت بیفتد.

دهقانی فیروزابادی ادامه داد: این امر خطیر، بر عهده کارگروهی متشکل از فعالان حوزه مغزافزار است که یک هدف تعیین مانند اقتصاد یک میلیارد دلاری و اشتغال 10 هزار نفری را در منظره 5 ساله خود داشته باشد.

دهقانی، با بیان این که قواعد نقش آفرینی و حضور در بازار این حوزه، فراتر از قواعد مرسوم است و شرکت های دانش بنیان و فناور، می باید راه و روشی نو در پیش بگیرند، ادامه داد: باور دارم تنها حوزه ای که می توانیم در آن صادرات داشته باشیم حوزه مغزافزار است. در حوزه سخت افزار و حتی کالاهایی مانند دارو به واسطه هزاران محدودیت موجود، امکان کمتری برای صادرات وجود دارد اما حوزه نرم افزار با توجه به این که از یک سو، از سرمایه انسانی بسیار خوبی برخوردار هستیم و از سوی دیگر، بسیاری از زیرساخت ها و مقدمات فراوری در این عرصه را در اختیار داریم، می باید تمرکزی جدی بر این حوزه به عنوان یک مبدأ و محور صادراتی داشته باشیم.

دهقانی، با بیان این که حوزه مغزافزار می تواند زبان صادراتی ایران در عرصه بین المللی و فرامرزی باشد، ادامه داد: محصول یا خدمت صادراتی، بخشی از هویت هر کشوری به شمار میرود و این که جمهوری اسلامی ایران، چه محصول یا خدمتی را به بازارهای دنیای ارائه می نماید، اهمیتی به بلندای اعتبار نام این کشور دارد. مهم است که ایران را با نام ها، نشان ها، محصولات و خدمات درخور اعتنا و معتبر به دنیا معرفی کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر ضرورت شکل دهی و حمایت از شرکت های معتبر، بزرگ و صاحب نام مغزافزاری برای حضور در عرصه بین المللی گفت: می باید شرکت های بزرگ و توانمند که در اشتغال، خلق ارزش افزوده و بازار رقابت، سخنی برای گفتن داشته باشند، به عرصه بین المللی معرفی شوند. ناظر به این رویکرد و بر اساس چنین الگویی، آماده هرنوع حمایت از تسهیلات بلاعوض برای توسعه، سرمایه در گردش و تسهیل موانع، در ساحت حاکمیتی و سیاستی هستیم. هم راستا با این رویکرد، الزامی است که فعالان این حوزه کارگروهی جامع مشتمل بر اکوسیستم تمامی خدمات و بخش های زنجیره مغزافزار شکل دهند تا تمامی نیازها، بر مبنای چنین کارگروهی پیگیری گردد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، از اهمیت استحصال سهم ایران از بازار دنیای نرم افزار، اقتصاد دیجیتال و صنایع وابسته گفت و ادامه داد: سهم عربستان سعودی از حوزه نرم افزار، بالغ بر یک میلیارد دلار است؛ با توجه به سهم یک درصدی کشورمان از جمعیت دنیا، اگر همین میزان توانمندی محقق گردد، می باید سهم درآمدی بیش تری باید از این بازار داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2443

به "اقتصاد مغزافزار دست برتر ایران برای حضور در بازارهای بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد مغزافزار دست برتر ایران برای حضور در بازارهای بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید