افزایش تعرفه پست کتاب و نگرانی ناشران، خانه کتاب: ناچار به اعمال نرخ جدید هستیم

به گزارش تور مالزی ارزان، تعرفه های پستی از 23 آذرماه افزایش داشته از این رو تغییر نرخ در حوزه پست کتاب هم به سایر دغدغه های اهالی نشر افزوده شده است، اما خانه کتاب در حال رایزنی برای ثبات قیمت های گذشته است.

افزایش تعرفه پست کتاب و نگرانی ناشران، خانه کتاب: ناچار به اعمال نرخ جدید هستیم

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، یک سال است که سامانه پست کتاب رونمایی و شروع به کار نموده است، بر این اساس ناشران، کتابفروشان و فعالان حوزه نشر بعد از ورود به این سامانه به وسیله سایت خانه کتاب باید مدارک لازم را ارسال و قرارداد بین خانه کتاب و استفاده نماینده را امضا نمایند.

* شروع دور جدید افزایش قیمت های پست کتاب!

این تفاهم نامه و نرخ های متفاوت آن کوشش داشت حال خوب را برای حوزه نشر و کتابخوانان ایجاد کند، اما از 23 آذرماه تعرفه پست کتاب با افزایش حدود 15 درصد روبرو شد و البته این افزایش در راستای افزایش نرخ تعرفه های شرکت پست اعمال می گردد.

در این تفاهم نامه بین 15 تا 30 درصد پایین تر از نرخ مصوب تخفیف در نظر گرفته شده بود که از 2 تا 40 کیلوگرم را شامل می شد. اما این نرخ ها که افزایش 15 درصدی را حالا تجربه می نماید در شرایط کنونی نشر نگرانی هایی را موجب شده است.

یکی از مسئولان شرکت پست کتاب در این راستا در گفت وگو با خبرنگار فارس گفت: مبنا نرخ نامه شرکت پست است که با قرارداد با خانه کتاب آن را پوشش می دهد و ما در شرکت هم پوشش دهنده خدمات هستیم. البته درصدی هم بنا به وزن مرسولات و ترافیک تخفیف ارائه می گردد، در این طرح مرسولات از 500 گرم به بالا شامل تخفیف خواهند شد.

وی در پاسخ به این سؤال که از 23 آذر نرخ ها تغییر و افزایشی بوده بیان کرد: بله؛ نرخ محاسبه در این سامانه نرخ نامه پستی است این جای اطمینان را برای مخاطبان افزایش می دهد که ما دخل و تصرفی در قیمت ها نداریم و ملاک همین نرخ نامه است.

البته این فرد اظهار داشت: تعرفه ها باید هرساله 15 تا 20 درصد افزایش پیدا می کرد، اما به دلیل رفاه حال ناشران و کتابفروشان و عموم مردم 4 سالی بود که شاهد تغییر در نرخ ها نبودیم، اما امسال این فرایند افزایشی انجام شد.

* نگرانیم؛ مسئولان فکری نمایند

در ادامه خبرنگار فارس با مجید اقبال مدیر انتشارات امین نگار گفت وگو کرد، این ناشر با ابراز نگرانی از این افزایش نرخ های پست کتاب آن را دغدغه مندی امروز دانست و گفت: ما تا پیش از این ارسال کتاب در شهر تهران را رایگان انجام می دادیم چون راننده استخدام نموده بودیم و خدمات می دادیم اما پس از مدتی با افزایش هزینه ها ناچار شدیم با پیک قرارداد ببندیم.

اقبال هم افزایش نرخ ها را از 23 آذر ماه امسال تائید کرد و ابراز داشت: باید مسئولان فکری نمایند تا نرخ ها کمی کاهش داشته باشد.

* ناچار به اعمال قیمت های جدید هستیم چراکه مصوبه شرکت پست است

نیکنام حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب هم در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس در این رابطه به نامه ارسال شده از شرکت پست طی هفته گذشته در راستای افزایش تعرفه اشاره و اظهار داشت: این نامه هفته گذشته به خانه کتاب آمد و ما در حال رایزنی هستیم، مکاتبات شروع شده و کوشش داریم دغدغه ناشران و کتابفروشان را کاهش دهیم.

وی ابراز داشت: قرارداد 500 ناشر منعقد شده و امورشان در حال اجرا است و به سامانه پیوسته اند، فکر می کنم از یک تا 25 کیلو با تخفیف متفاوت خدمات ارائه می گردد، اما طی هفته گذشته در راستای تغییرات تعرفه ها نامه ای واصل شد، ولی افزایش محدود بود، در حال رایزنی هستیم تا این افزایش ها در حوزه فرهنگ و هنر اجرایی نگردد اگرچه این مسئله مصوبه هیأت مدیره شرکت پست است و احتمالاً ناچار به اعمال باشیم. نامه ای آماده شده که بزودی به شرکت پست ارسال خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 965

به "افزایش تعرفه پست کتاب و نگرانی ناشران، خانه کتاب: ناچار به اعمال نرخ جدید هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تعرفه پست کتاب و نگرانی ناشران، خانه کتاب: ناچار به اعمال نرخ جدید هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید