از نسیه معکوس تا کمک به ورشکست نشدن مشاغل

به گزارش تور مالزی ارزان، ایده اقتصادی و نوین نسیه معکوس می تواند در ایام کرونایی به عدم ورشکستگی مشاغل و بیکار نشدن کارکنان پس از انتها یافتن کرونا کمک کند.

از نسیه معکوس تا کمک به ورشکست نشدن مشاغل

به گزارش گروه رسانه های تور مالزی ارزان، کرونا، این بلای خانمان سوز یا بهتر است بگوییم بلای جان کسب و کارهای این روزهای جامعه. ویروسی که چندین ماه است به جان زمین و زمان افتاده و مردم جهان را از نان خوردن انداخته است.

قریب یک ماه است که از پوشاک و خیاطی گرفته تا کافه و رستوران و خلاصه همه دست از مشاغل، به لطف ویروس کرونا به تعطیلی کشیده شده اند.

یک موجود میکروسکوپی خیابان ها را از مردم خالی کرده، کرکره مغازه ها را پایین کشیده و حتی سفره برخی از مردم کشور را خالی کرده است. مغازه هایی که هر کدام هزاران چک، بدهی، مالیات یا اجاره دارند و برای چرخیدن چرخ زندگی خود احتمالاً با بحران روبرو شده اند.

نسیه معکوس چیست؟

اما این روزها گروهی جوان دست به ابتکاری متفاوت و جدید زده اند تا درب بسته شده کسب و کارها، درب بیکاری را به روی شاغلین و فعالین مالی باز نکند.

ایده ای به نام نسیه معکوس که احتمالاً نام آن برایمان جدید است. نسیه معکوس را می توان راه حلی برد- برد برای مردم و مشاغل دانست که توسط گروهی از اقتصاددانان جوان و مردمی به بسیاری از مشاغل پیشنهاد شده است.

بر اساس این ایده، شهروندان هزینه خدمات یا کالاهای مورد نظر خود را با تخفیف قابل توجهی، در زمان کنونی پرداخت یا به عبارتی پیش خرید می کنند و خدمات مدنظر خود را در آینده نزدیک که شرایط کشور و مشاغل به حالت عادی بازگشت، دریافت می کنند.

در این طرح شهروندان با پرداخت هزینه خدمات مدنظر خود البته با قیمتی کم تر از حالت عادی، به حل مسائل مالی و تأمین نقدینگی مشاغل یاری می کنند.

با این اقدام منبع مالی پرداخت حقوق کارکنان و کارگران تأمین و در ایام قرنطینه خانواده ها حداقل با مشکل مالی روبرو نمی شوند. به علاوه این تبادل مالی از تعطیلی مشاغل و ورشکستگی کاسبان نیز جلوگیری خواهد کرد.

در طرح نوین و مالی نسیه معکوس بسیاری از مشاغل از جمله مراکز ورزشی، تفریحی، خدماتی ازجمله آرایشگاه ها، فروشگاه ها، تالارها، رستوران ها، حتی مغازه های لوازم خانگی، البسه و … می توانند با پیش فروش تخفیف دار خدمات یا کالاهای خود در این ایام، آنها را پس از سرانجام کرونا به مشتریان خود ارائه دهند.

به عنوان مثال مراکز ورزشی می توانند بلیط استفاده از خدمات خود را با قیمتی پایین تر از حالت عادی به صورت آنلاین به فروش برسانند و زمان استفاده از بلیط ها را به بعد از سرانجام یافتن ایام کرونا موکول کنند.

یاری به یکدیگر برای ادامه زندگی بعد از کرونا

اما شرکت در این ایده علاوه بر فعالین مالی، برای مردم نیز نتایج مثبتی خواهد داشت. شهروندان با انجام طرح نسیه معکوس، علاوه بر یاری به هم وطنانی که احتمالاً در شب عید سفره چندان پر باری نداشته اند، می توانند برای ایام بعد از کرونا برنامه ریزی کرده و از خدمات از پیش خریداری شده خود در آینده ای نزدیک استفاده کنند.

ایده نسیه معکوس یا به عبارت ساده تر پیش خرید کالاها و خدمات تخفیف دار، می تواند جرقه شروع یک مسئولیت اجتماعی به دست خود مردم باشد که در آن هیچ نهاد و سازمانی دخالت ندارند و تنها مردم هستند که برای حفظ کار و جریان امید در جامعه به یاری یکدیگر می پردازند.

در صورت گسترش این ایده در سطح جامعه، پس از شکست کرونا احتمالاً با جامعه ای مملو از مشاغل ورشکسته، افراد بیکار و خانواده هایی آسیب دیده روبرو نخواهیم شد و به جای آن شاهد ادامه فعالیت مغازه ها و کاسبان خواهیم بود.

در این روزهایی که کرونا به جان جسم و روح مردم و جامعه افتاده، استقبال از خلاقیت ها و تفکرات نوین در عرصه های مختلف مالی، اجتماعی، فرهنگی و غیره می تواند به تزریق امید و انگیزه به جامعه یاری کند.

منبع : مهر

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 خرداد 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1215

به "از نسیه معکوس تا کمک به ورشکست نشدن مشاغل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نسیه معکوس تا کمک به ورشکست نشدن مشاغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید