ادامه تامین واکسن کرونا تا مرز 200 میلیون دُز ، ضابطه قیمت گذاری دارو تغییر کرد

به گزارش تور مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران، دکتر سید حیدر محمدی در حاشیه در ششمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: سال گذشته بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان عدد بازار دارویی مان بود که نشان می دهد، به شدت از سوی واردات به سمت فراوری می رویم و البته عمق فراوریمان هم زیاد می گردد.

ادامه تامین واکسن کرونا تا مرز 200 میلیون دُز ، ضابطه قیمت گذاری دارو تغییر کرد

محمدی در زمینه شرایط فراوری داروهای مرتبط با کرونا، گفت: در حوزه داروهای کرونا سه داروی اصلی رمدسیویر، فاویپیراویر و توسیلیزومپ را فراوری داخل داریم و هشت شرکت فراورینماینده رمدسیویر، سه فراورینماینده فاویپیراویر و یک فراورینماینده توسیلیزومپ داریم و اکنون به حدی رسیدیم که توان صادراتی خوبی هم بعد از پایین آمدن پیک پنجم داریم.

وی درباره آخرین مجوزهای واکسن های داخلی کرونا، گفت: اولین واکسن برکت بود که خرداد ماه مجوز گرفت و دومین واکسن انستیتو پاستور بود. واکسن سومی که مجوز ما را دریافت نموده، اسپایکوژن بود و در حال حاضر هم دو واکسن دیگر در راستا مطالعه فاز سوم هستند که اگر آن را به سرانجام رسانده و نتیجه اولیه را اعلام نمایند، وارد بازار مصرف می شوند.

محمدی درباره چرایی عدم صدور مجوز برای واکسن رازی، گفت: فرایند صدور مجوز واکسن، فرایندی پیچیده و فنی است و تا زمانیکه نتایج مورد نظر به ما گزارش نگردد، نمی توانیم مجوز را صادر کنیم. اگر نتیجه را به ما ارائه نمایند، قطعا مانند سه شرکت دیگر به همه شرکت هایی که توانایی فراوری دارند، مجوز را صادر می کنیم.

وی درباره واردات واکسن هم گفت: ما واردات واکسن کرونا را ادامه می دهیم. تا این لحظه حدود 100 میلیون واکسن تامین کردیم که بخش اعظم و حدود 90 درصدش مربوط به حوزه واردات و حدودا 10 میلیون از آن برای بازار فراوری داخلی بوده است. مجموع واردات و فراوری داخل تا مرز 200 میلیون ادامه می یابد.

وی درباره زمان توزیع واکسن اسپایکوژن، گفت: این واکسن برای ورود به بازار آماده است و احتمالا طی این هفته یا هفته آینده وارد شده و ماهیانه سه میلیون دز به ما تحویل می دهند.(ایسنا)

محمدرضا شانه ساز، رییس سازمان غذا و دارو هم در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: صنعت داروسازی کشور کاملا بومی است و وجود همه پلتفرم های واکسن کرونا در ایران مبین این موضوع بود. برخلاف اینکه سال های سال این چالش بود که این صنعت توانمندی لازم را ندارد، اما با پشتوانه صنعت داروسازی توانستیم مجموع ارز ترجیحی و نیمایی را از 4.2 به 2.84 میلیارد دلار از فاصله سال 97 تا 99 کاهش دهیم. این اتفاق بسیار بزرگی بود و این در حالی است که اندازه ارزبری در مواد اولیه 2 درصد افزایش داشت؛ در حالی که در دارو 31 درصد ارزبری در واردات کاهش پیدا نموده است. البته معیار ما فقط آمارنامه نیست و می دانید بسیاری از ضدعفونی نماینده ها و ژل ها را که در محاسبات نمی آیند، ارزبری خاص خود را دارند.

شانه ساز درباره ارزبری محصولات سلامت محور گفت: در حوزه دارو، تجهیزات، مکمل و شیرخشک 10 درصد ارزبری در فراوری افزایش یافته و 29 درصد ارزبری در واردات کاهش پیدا نموده است. در مکمل و شیرخشک ارزبری در فراوری 48 درصد افزایش و 74 درصد واردات مکمل کاهش پیدا نموده است.

سندیکا برای بودجه 1401 پیشنهاد دهد

رئیس سازمان غذا و دارو درخصوص قیمت گذاری دارو گفت: ضابطه قیمت گذاری دارو تغییر کرد و در جلسه با سازمان حمایت به جمع بندی خوبی رسیدیم تا انتظارات صنعت داروسازی را برآورده کنیم. از سندیکای دارو درخواست داریم در زمینه سرمایه گذاری در صنعت پیشنهادات را برای بودجه 1401 اعلام نمایند تا به اسم لایحه به مجلس ارائه گردد و ما در کمیسیون صنایع و بهداشت پیشنهادات را پیگیری و مصوب خواهیم کرد تا صنعت دارو به صندلی حقیقی خود برسد. صنعت داروسازی در المپیک کرونا صندلی خود را اثبات کرد و کوشش می کنیم تا همه امکانات برای ارتقا این صندلی فراهم گردد.(ایسنا)

مهم ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2098

به "ادامه تامین واکسن کرونا تا مرز 200 میلیون دُز ، ضابطه قیمت گذاری دارو تغییر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه تامین واکسن کرونا تا مرز 200 میلیون دُز ، ضابطه قیمت گذاری دارو تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید