آیا کرونا مسئله ای برای بیماران خاص آذربایجان شرقی ایجاد نموده است؟

به گزارش تور مالزی ارزان، خبرنگاران/آذربایجان شرقی با شیوع کووید 19 در ایران، کمبود بعضی اقلام به ویژه لوازم بهداشتی، داد مردم را درآورد، اما خوشبختانه این مهمان ناخوانده مسئله ای برای بیماران خاص آذربایجان شرقی به وجود نیاورده است.

آیا کرونا مسئله ای برای بیماران خاص آذربایجان شرقی ایجاد نموده است؟

مسئولان کانون ها و انجمن های بیماران خاص آذربایجان شرقی با اعلام رضایت از عملکرد معاونت غذا و دارو می گویند که هیچ کمبود دارویی ندارند و داروی کافی برای بیماران خاص استان، تامین شده است.

مدیر کانون هموفیلی آذربایجان شرقی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به کوشش های اجرا شده در این کانون به منظور تسهیل فرایند دریافت دارو و فاکتورهای خونی توسط بیماران هموفیلی، اظهار می نماید: بیماران هموفیلی تا قبل از ریشه کن شدن ویروس کرونا دیگر احتیاجی به مراجعه به بیمه ها برای تایید نسخه هایشان ندارند.

اکرم طبقچی، می افزاید: هماهنگی های لازم در این خصوص اجرا شده است، با توجه به اینکه مراجعه بیمار به بیمه احتیاج به تردد بیشتر و بازگشت مجدد به بیمارستان داشت، این اقدام به منظور کاهش تردد و مبارزه با کرونا اجرا شده است.

او، می گوید: همچنین هماهنگی لازم برای تجویز فاکتور انعقادی برای بیمارانی که بیش از سهمیه مشخص شده احتیاج دارند با پزشکان به عمل آمده است.

طبقچی، اظهار می نماید: همه روزه با بیمارستان های شهید قاضی و بچه ها تبریز در ارتباط هستیم و خوشبختانه تا کنون مشکل خاصی پیش نیامده است.

او، می گوید: روزانه با بیماران در شهرستان های مختلف استان تماس گرفته و توصیه های لازم مبنی بر در خانه ماندن به ویژه در روز سیزده بدر را به آن ها گوشزد می کنیم.

به گفته مدیر کانون هموفیلی آذربایجان شرقی، رفتار مراقبتی با مبتلایان به هموفیلی به منظور پیشگیری از کرونا همانند افراد عادی بوده و این بیماران ضعف ایمنی ندارند.

مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران هم در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه تا کنون هیچ یک از بیماران کلیوی در استان به این بیماری مبتلا نشده اند، می گوید: با کمبود مقطعی یکی از داروها روبرو بودیم که رفع شد و ارتباطی به شیوع کرونا نداشت.

او ادامه می دهد: با توجه به اینکه بیماران کلیوی جزو گروه های پرخطر هستند، تعدادی ژل و محلول ضدعفونی نماینده دست و ماسک از طرف انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان تهیه و در اختیار بیماران قرار داده شده است.

او، می گوید: به بیماران تاکید نموده ایم تا پس از انجام دیالیز و در صورت داشتن کار ضروری، یکی از اعضای خانوادشان را برای انجام کارهایشان بفرستند و بیرون نفرایند.

فیروزی، در انتها از همکاری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمینه تامین داروها و اقلام بهداشتی برای بیماران کلیوی، قدردانی می نماید.

بیماران تالاسمی نیز با وجود کمبود ذخایر خونی در روزهای کرونایی، تا کنون به مشکل خاصی برنخورده اند.

عضو هیات مدیره انجمن تالاسمی آذربایجان شرقی، در این خصوص به خبرنگاران می گوید: با کم شدن ذخایر خونی پس از شیوع ویروس کرونا با مساعدت و همکاری اداره کل انتقال خون استان، خون مورد احتیاج برای بیماران استانمان تامین شده است.

وی، اضافه می نماید: خوشبختانه از طرف اداره کل انتقال خون استان با اهدانمایندگان مستمر تماس گرفته می گردد و هر چند اهدای خون کم شده، اما احتیاج بیماران هم رفع شده است .

وی، می افزاید: بیماران تالاسمی پس از شیوع ویروس کرونا هیچ مسئله ای در زمینه تامین دارو و درمان نداشته اند.

انوری، خاطرنشان می نماید: تعدادی ماسک از طرف انجمن به درمانگاه ها داده شده بود تا در بین بیمارانی که برای تزریق خون مراجعه می نمایند، توزیع گردد و تعدادی ماسک و ضدعفونی نماینده هم آماده توزیع بعد از سیزده بدر است.

وی، می گوید: سیستم ایمنی بیماران تالاسمی به ویژه بیمارانی که عمل طحال برداری انجام داده اند، ضعیف بوده و باید دقت نموده و مراقبت بیشتری از خودشان نمایند.

او، بیان می نماید: نکات لازم به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به وسیله شبکه های مجازی و تماس تلفنی به بیماران گوشزد شده است.

بر اساس این گزارش، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی و متخصصان بهداشتی و پزشکان افرادی با بیماری های زمینه ای جزو گروه های پر خطر در روبروه با ویروس کرونای جدید بوده و رعایت بهداشت فردی، شست وشوی مرتب دست ها با آب و صابون و در خانه ماندن تا زمان قطع زنجیره انتقال این ویروس به تمامی افراد به ویژه به افراد بیمار توصیه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1179

به "آیا کرونا مسئله ای برای بیماران خاص آذربایجان شرقی ایجاد نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا مسئله ای برای بیماران خاص آذربایجان شرقی ایجاد نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید