شروع ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر 2، پیشرفت خوبی در پرتاب ماهواره بدست آوردیم

به گزارش تور مالزی ارزان، رئیس دانشگاه امیرکبیر از شروع ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر 2 اطلاع داد و گفت: در صورتی که هزینه و بودجه ساخت آن تامین گردد، تا سه سال آینده آماده خواهد بود.

شروع ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر 2، پیشرفت خوبی در پرتاب ماهواره بدست آوردیم

دکتر سید احمد معتمدی در گفت وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب به آخرین شرایط ساخت ماهواره امیرکبیر 2 اشاره و اظهار کرد: یکی از قراردادهایی که اواخر سال گذشته منعقد شد، در رابطه با ساخت ماهواره امیرکبیر 2 بود که با حمایت سازمان فضایی فاز اول ساخت آن آغاز شد و در حال حاضر تمامی تیم ها تشکیل شده اند و کار خود را مدتی است آغاز نموده اند.

وی در ادامه توضیح داد: ساخت ماهواره امیرکبیر 2 هم از لحاظ سرمایه گذاری سنگین است که چندصد میلیارد تومان هزینه دارد. چرا که ماهواره ای با کلاس بالاتر است که با ماهواره هایی که تا کنون ساخته شده اند، از لحاظ فناوری و تکنولوژی فاصله دارد. به همین جهت زمان و هزینه ساخت آن زیاد است که فاز 1 ساخت آن آغاز شده است.

رئیس دانشگاه امیرکبیر با تاکید بر اینکه ساخت ماهواره امیرکبیر 2 یک برنامه پنج ساله است، گفت: اگر بودجه تامین گردد، شاید ساخت آن تا سه سال آینده نیز به اتمام برسد، ولی بطور عادی طول خواهد کشید و سرمایه گذاری برای ساخت این ماهواره بر عهده سازمان فضایی کشور است.

دکتر معتمدی گفت: سیاست خوبی اتخاذ شده تا از توان دانشگاه ها در حوزه ساخت ماهواره استفاده نمایند و تا کنون ماهواره هایی که ساخته شده بودند، ناپیروز نبودند. فقط پرتاب این ماهواره ها ناپیروز شد که این موضوع نیز دست دانشگاه ها نیست. مثلا ماهواره امیرکبیر 1 که پرتاب شد در چند دقیقه ای که در آسمان بود پیروز عمل کرد، اما پرتاب آن با مشکل روبرو شد.

رییس دانشگاه امیرکبیر تاکید نمود: البته در این زمینه پیشرفت خوبی صورت گرفت. به هر حال هیچ کدام از این ماهواره هایی که توسط ما یا دانشگاه های دیگر ساخته شده بود، مسئله ای نداشتند. ممکن بود البته بعد از دو سال قرار دریافت بر مدار با مشکلاتی روبرو باشند، اما در مراحل اولیه مسئله ای ایجاد نشد. البته خوشبختانه اوایل سال پرتاب پیروز در مدار متوسط رخ داد که جای خوشحالی دارد و امیدوارم پرتاب های بعد نیز با پیروزیت صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 1630

به "شروع ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر 2، پیشرفت خوبی در پرتاب ماهواره بدست آوردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع ساخت فاز اول ماهواره امیرکبیر 2، پیشرفت خوبی در پرتاب ماهواره بدست آوردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید