آغاز اجرای نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت

به گزارش تور مالزی ارزان، تا کنون حدود 186 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن واریز وجه داشته اند که به کمتر از یک پنجم برنامه پیش بینی شده در سال اول می رسد و ظاهرا این تعداد واریزی، بیشتر مربوط به واحدهای مسکن ملی است که با نهضت ملی ادغام شده است.

آغاز اجرای نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت

طبق جدیدترین آماری که مدیرعامل بانک مسکن از اندازه افتتاح حساب و واریز وجه از سوی متقاضیان نهضت ملی مسکن ارائه داده تا کنون 289 هزار و 865 نفر در بانک مسکن برای طرح نهضت ملی مسکن افتتاح حساب داشتند که از این اندازه 185 هزار و 780 نفر آورده خود را به حساب طرح نهضت ملی مسکن واریز کردند.

حدود سه ماه قبل، تعداد کسانی که در طرح اقدام ملی مسکن مربوط به دولت دوازدهم افتتاح حساب کرده بودند 237هزار نفر بود. پس از آن وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم گفت که طرح اقدام ملی با طرح نهضت ملی مسکن ادغام شده است. البته از روز 28 مهرماه که فراخوان طرح نهضت ملی مسکن اجرا شده، تا کنون این طرح بیشتر در مرحله ثبت نام قرار داشته است. به طور مثال ثبت نام افراد مجرد که از 20 دی ماه آغاز شده هنوز به اتمام نرسیده و تا 20 بهمن ادامه خواهد داشت.

بر اساس آماری که 12 دی ماه از طریق رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ ارایه شد مجموعا 3.8 میلیون نفر در دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که قطعا با اضافه شدن آمار ثبت نام افراد مجرد به این تعداد تعداد متقاضیان به بیش از 4 میلیون واحد برسد. در واقع بیش از 4 میلیون متقاضی برای مسکن در کشور وجود دارد اما مساله این است که عمده این افراد توانایی پرداخت آورده را ندارند و احتمالا با آغاز پروژه، تعداد متقاضیان موثر دچار ریزش خواهد شد؛ اتفاقی که در مسکن مهر و مسکن ملی افتاد.

با توجه به پایین بودن توان بسیاری از متقاضیان انتظار می رود بانکها در پرداخت تسهیلات 250 تا 450 میلیون تومانی، سازندگان و متقاضیان را در تکمیل واحدهای نهضت ملی، یاری کنند. طبق قانون جهش تولید و تامین مسکن، بانکها مکلفند سالیانه 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات به پروژه نهضت ملی مسکن اختصاص دهند؛ در حالی که کل مبلغ تسهیلاتی که تا کنون از سوی بانک مسکن پرداخت شده 948 میلیارد تومان بوده و هنوز بانک دیگری از اندازه پرداخت تسهیلات خود به این پروژه گزارش نداده و احتمالا بجز بانک مسکن، هیچ بانکی به پروژه نهضت ملی، وام پرداخت نکرده است.

آخرین شرایط طرح نهضت ملی مسکن از تامین زمین 760 هزار واحد و آمادگی پروژه برای آغاز عملیات اجرایی حکایت دارد. این آمار البته مربوط به اوایل دی ماه است. حدود 530 هزار واحد از 760 هزار واحد، مربوط به پروژه اقدام ملی است که با نهضت ملی مسکن ادغام شده است. البته طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی ممکن است تمام 760 هزار واحد به مرحله اجرا نرسیده باشد و در مراحل مختلف واقع شده است.

به طور مثال ممکن است بعضی پروژه ها کلنگ زنی نشده باشند ولی آماده کار هستند. مع الوصف 210 هزار واحد یا کلنگ زنی شده یا آماده کلنگ زنی است. برای 550 هزار واحد نیز زمین تامین شده که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در استانهای مختلف در حال فراهم کردن اقدامات آغاز به کار پروژه ها هستند. رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ مدتی قبل وعده داد که تا خاتمه سال جاری تعداد واحدهای در حال اجرای نهضت ملی مسکن به 800 هزار واحد می رسد.

دولت بارها اعلام کرده که قرار است طرح نهضت ملی مسکن به طور کامل از طریق بخش خصوصی اجرا شود، اما بخش خصوصی از فرایند پرداخت تسهیلات، تعامل وزارت راه و شهرسازی و سرعت پایین اجرای پروژه گله مند است. در این خصوص فرشید پورحاجت ، دبیر کانون انبوه سازان گفت: هنوز اشکالات فنی سامانه دریافت تسهیلات خودمالکی نهضت ملی مسکن رفع نشده است. حدود یک ماه است که تماس می گیریم و ایرادات فنی سامانه را گوشزد می کنیم اما مشکل کماکان باقی است. بسیاری از بانک ها برای پرداخت وام های 250 تا 450 میلیون تومانی خودمالکی اعلام آمادگی کرده اند که پیش شرط آن رفع ایرادات سامانه است.

همچنین محمد مرتضوی، عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با بیان این که تا کنون بیشتر قراردادهای نهضت ملی مسکن با نهادهای عمومی مثل بنیاد مسکن منعقد شده است، گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دیگر نهادها به دلیل ضرورت زمانی برای سرعت دادن به کارها در بخش محدودی از پروژه ورود کرده اند. بعضی از همکاران نیز در بعضی استان ها کارهایی را در پروژه جهش تولید و تامین مسکن بر عهده گرفته اند اما برای آن که پروژه به طور کامل راه بیفتد نیاز است تا با انبوه سازان به عنوان بزرگترین تشکل در حوزه تولید مسکن، تعامل مناسب تری صورت گیرد که تا به امروز اقدام جدی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای همکاری مشاهده نکرده ایم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: malayro.ir شناسه مطلب: 2258

به "آغاز اجرای نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز اجرای نهضت ملی مسکن با یک پنجم ظرفیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید